| anonim_4396 a întrebat:

Daca port ochelari de vedere fara sa am nevoie cativa ani dar nu in fiecare zi, iar dupa aia nu imi stric ochii da incep sa am dureri foarte mari de cap e din cauza lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu am inteles intrebarea.
De ce sa porti ochelari de vedere daca nu ai nevoie?
Daca ai face asta, sunt sigura ca o sa ai probleme cu vederea si durerea de cap poate fi un simptom.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un oftalmolog, sa te consulta si sa-i povestesti ca ai purtat ochelari de vedere fara recomandare ( sa duci cu tine ochelarii ca sa vada ce dioptrii au).

| Odin666 a răspuns (pentru evenso):

Am facut mai demult un control gratuit si mi s-a spus ca am nevoie de ochelari accelasi magazin mi i-a facut. Si crezand ca am nevoie i-am purtat si acum am dureri de cap si ameteli... e din cauza asta?

evenso
| evenso a răspuns (pentru Odin666):

Asta nu se stie, daca din cauza ochelarilor ai acum dureri de cap.
Trebuie sa te duci inapoi la un control, poate s-a schimbat calitatea acuitatii vizuale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Greu inteleg ce vrei sa spui!
Daca nu ai nevoie, nu trebuie sa porti ochelari de vedere, iti strici ochii si mai rau.
Vei avea probleme cu vederea si iti va da dureri de cap.
Du-te la un oftamolog si cere parerea.
Te pup!