| Lightning1997 a întrebat:

Daca stai vara cu tricoul ud si parul ud o ora si jumatate dupa o ploaie torentiala poti pati ceva? Am facut dupa un dus cald.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| DaFrateEuSunt a răspuns:

Poti raci, mai ales daca bate vantul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai daca pomenesti de vara, iar noi suntem inca in primavara, inseamna ca anul trecut s-a intamplat treaba asta, si ai scapat deja fara urmari.
Daca la vremea de acum ai stat cu tricoul si parul ud o ora, risti un pic de pneumonie, sau raceala.

| Lightning1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E vara deja, acum ma refer.

| Lightning1997 explică (pentru DaFrateEuSunt):

Si pe ce te bazezi cand spui asta? Mai mult cred ca e un mit.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Dacă ai făcut un dus fierbinte e suficient. Bea si un ceai cald, eu aș fi luat si un paracetamol, preventiv, si atat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți păți dacă aceasta constituie pentru tine un șoc termic, o răcire prea mare a corpului. Asta, dacă nu ești călit, adică exersat la asemenea situații prin dușuri reci de exemplu. Pățania poate să fie o răceală în sensul de viroză.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

De ce daca bate vântul? Aduce viruși?

| RxTx a răspuns:

Mama avea un magazin intr-o piață și iarna când apa ingheța afară niște ț! 6∆^| își țineau puradeii desculți prin piață.
Și mama a făcut următoarea greșeală
I-a primit la ea in magazin i-a imbrăcat i-a încălțat le-a dat să mănânce și i-a ținut câteva ore la căldură.
Apoi mare scandal cu părinții puradeilor că le-a decălit copii.

Concluzia acum depinde și de cât de călit ești
De exemplu am un bunic care a lucrar la antitero a fost in garda de corp a lui Nicolae Ceaușescu
A lucrat la vânători de munte
A fost paznic la frontieră
A fost spion trhnic prin Germania si alte țări.

Și bunicul acesta al meu acum la 80 de ani merge cu bicicleta 20Km pe câmp pe drum ne asfaltat dus
Ajunge la vie
Mai cară și 10 litri de apă cu el
Stropește via
Sau o sapă și vine 20 Km prin soare ploaie zaoada sau arșiță toridă
Indiferent dacă plouă el acolo stă în ploaie
Chiar și când este acasă și plouă lui ii este indiferent că plouă

Inafară de asta face 10 tracțiuni la bară într-o singură mână

Se dă peste bara de bătut covoare
Reuseste sa bage picioarele printre el si mâini dă se invarta desupra barei in aer
Reușește să se apuce doar cu picioarele de bară și să facă abdomene

În urmă cu 10 ani l-am văzut că a sărit de la înălțimea de 3, 25metri fără probleme

Sau alerga sărea puțin și se apuca cu degetele de sus la 3, 2 m inaltime și reușea să se ridice în mâini și să se urce fără scară pe acel acoperiș.

Bunicul meu pâmă.la vârsta de 60 de ani se spăla ls ghivetș în curte lua o galeata de spă rece chisr și iarna o turna in cap
Dadea cu șampon și săpun apoi mai turna în ca o galeata de apă de la ghiveta.

Alta chestie cu apă rece eu ma indragostisem de.o fata din republica Moldova si mai ajungeam pe la ea si ea nu svea spa calda

Ci avea o fântână apa mereu și vara și iarna exact la 4...5 grade celsius!
Eu ca să mă spăl și să nu ii deranjez prea mult
Luam 2 găleți de apă din fântână vara mai ales
Si mergeam cu ele în baie
Și îmi turnam una in cap îmi dâdeam cu șampon ma frecam cu săpun bine de tot
Apoi îmi turnam in cap cea de a doua găleată de apă la 5*Celsius

Si am facut adta de cel puțin 90 de ori
Pt cs cel putin 90 de zile am stat in total in drcurs de mai multi ani pe la ea pe acasă
Asa că depinde de organism

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru Lightning1997):

Cand bate vantul, iti poate fi frig, porii de pe spate se deschid si temperatura apei face contact cu temperatura din organism. atat e tot ce pot spune ca nu stiu ce se intampla cu exactitate de ce "racim" atunci cand facem contact cu ceva rece