| anonim_4396 a întrebat:

Daca te masturbezi poate provoca intarzierea ciclului sau chiar sa ramai insarcinata? Deoarece eu m-am masturbat si mi-a intarziat ciclul aproape 2 saptamani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ai destule informatii pe net despre ce inseamna o sarcina. Google, search - "sarcina ".

| r8driver a răspuns:

Cum, s-a te masturbezi si s-a ramai ansarcinata...
Scuza-ma dar esti proasta rau.

| IqStorm a răspuns:

Nu ai cum să rămâi însărcinată. Trebuie să existe contact sexual cu un bărbat şi aceste să ejaculeze înăuntru. Cum să rămâi gravidă de una singură?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, iti fata mintea doi pui.sa-mi dai si mie unul cand ti-o făta. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se poate.Si acum, ca sa scapi de "sarcina" trebuie sa te mai masturbezi o data. Logic, daca prima data are loc fecundatia, a doua oara are loc avortul.Alta data trebuie sa fii mai atenta, foloseste prezervativ. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu esti atenta la igiena, poate provoca intarzierea ciclului. Daca un barbat nu a avut contact sexual cu tine, nu poti ramane insarcinata!

| Vizitiul a răspuns:

Eu zic sa o intrebi pe maicata, cred ca si ea tot asa a ramas insarcinatathinkingrolling on the floor!

mariana
| mariana a răspuns:

Ma uimeste faptul ca, la varsta asa de mica, tu simti nevoia de a te masturba. Cred ca varsta este mica pentru ca, naivitatea intrebarii tale ne-a cam blocat.
Nu poti sa ramai gravida daca nu ai avut contact sexual cu un baiat pentru ca, pentru a fi fecundat ovulul emis de ovarele tale, acesta trebuie sa "intalneasca" spermatozoizii pe care ii produce baiatul, in urma unui act sexual consumat. Adica daca nu ai avut un contact sexual cu un baiat, este imposibil sa ramai gravida.
Prin masturbare insa poti sa te infectezi, daca anterior nu ti-ai spalat bine mainile ori poti sa-ti produci leziuni sau chiar deflorarea (adica sa-ti rupi himenul, daca te-ai masturbat prin penetrarea in vagin cu degetele, ori cu vreun obiect oarecare).
Cred ca mai intai trebuie sa lasi organismul sa se dezvolte si apoi sa ai preocupari de a te satisface din punct de vedere sexual. La varsta ta, trebuie sa ai cu totul alte preocupari, care sa-ti asigure un nivel de cunostinte necesare pentru a te forma ca om, pentru a obtine rezultate bune la scoala si pentru a cunoaste ce ar inseamna pentru tine o eventuala incepere a vietii sexuale, cand din punct de vedere fizic esti un copil, care trebuie sa-si traiasca copilaria si sa lase aceste preocupari din domeniul sexual pentru timpul cand va fi mai mare. Cred ca-ti "tropaie" hormonii insa incearca sa faci cat mai multa miscare in aer liber, sa-ti ajuti parintii la treburile casnice si sa-ti consumi energia si prin activitati sportive, care iti vor fi folositoare, pentru a-ti forma un fizic corespunzator varstei pe care o ai.
Multa sanatate si ai grija cum iti canalizezi energia debordanta pe care o ai, pentru a nu regreta mai tarziu. Sa cresti mare si sa astepti ca, timpul sa te maturizeze suficient de mult pentru a te pregati pentru viata sexuala, iar pana atunci, traieste-ti copilaria pentru ca, acesta este lucrul cel mai important pentru tine.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai contact sexual cu un barbat nu poti ramane insarcinata. daca te masturbezi nu e normal sa-ti intarzie ciclul. Daca esti in primii doi ani de la prima menstruatie, e posibil sa ai ciclu neregulat fara ca asta sa aiba vreo semnificatie. daca nu esti in primii doi ani sau daca situatia se prelungeste mai mult de o luna, atunci vorbeste cu mama ta sa mergeti impreuna la medic. Medicul nu-si va da seama ca te masturbezi, nu va trebui sa-i spui (de altfel stie, fiindca cam toate adolescentele o fac), nu te va intreba nimic de asta si, daca esti virgina, nu te va consulta ca pe o femeie ci iti va face mai degraba o ecografie si niste analize.

| thegreatgatsby a răspuns:

Iti dau un raspund scurt :in primul rand, e treaba da daca te masturbezi sau nu, dar sa stii ca o sa ai timp TOATA VIATA sa faci s_ex. Ciclul poate intarzia oricum, la varsta ta, nu e nicio problema. Ca sa ramai insarcinata iti trebuie sper_ma_tro_zo_izi in _va_gin. te-ai prins?

| r8driver a răspuns:

@yoanaalexandra nu trebuea s-ai spui k maine o vezi la librarie k vrea sa-si cumpere...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

R8driver.de ce sa fie proasta. poate nu are inca toate informatiile necesare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te masturbezi ramai gravida?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa iti vina ciclul mai tarziu, asta e posibil, dar sa ramai insarcinata nici o sansa.

| Elenuca14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult

| Anonimpentrucănuvreausastielumeacinesunt66 a răspuns:

Nu are treaba masturbarea cu sarcina degetele sau diferite obiecte nu contin sperma happy