| HimoSsa a întrebat:

Dau Funda!`)
Cine ma poate ajuta cu citeva sfaturi utile dar si cu efect pentru a avea o memorie buna?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna!
Ca si alte organi din corpul tau, si creierul are nevoie de anumite substante ca sa functioneze la capacitate maxima.
Este foarte importanta circulatia sangelui, si oxigenarea corecta a creierului. Alimentatia este foarte importanta in acest sens.
Iata ce alimente "hranesc" creierul:
-nucile, semintele de in, semintele debostan.
-laptele de soia, soia.
-somonul
-ginsengul si ginko biloba.

Si pentru ca aceste produse nu prea le gasim in alimentatia noastra, poti gasi la plafar (farmacie naturista), anumite suplimente -majoritatea de origine vegetala si animala.
Iata suplimentele perfecte pentru creier:
-1Lecitina
-2Ginko Biloba
-3 Omega 3, Omega 6, si Omega 9.
-Magneziu+ vitamina B6.
Toate acestea sunt importante pentru creier, si ajuta la buna functionare a acestuia.

Mai e foarte important sa-l antrenezi.(sa citesti, sa faci exercitii de memorie, sa incerci sa scrii cu stanga, sa te periezi pe dinti cu mana stanga etc( daca esti dreptaci). daca esti stangaci fa invers- fa cat mai multe activitati cu dreapta.
Succes!

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| HimoSsa explică (pentru Kiindox):

Deja le-am incercat insa am nevoie de ceva natural.happy

| Letty03 a răspuns:

Anumite pastile sau am auzit ca daca mananci nuca, ai memorie mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| HimoSsa explică (pentru SaveTheNature):

`happy Merci mulT.♥:*:*

| Deliiiia a răspuns:

Trebuie sa-ti faci un anumit program de lucru pe care sa-l efectuezi in conditii optime(odihna, fara obiecte care te-ar putea distrage...etc.). Sa nu crezi ca daca mananci niste legume vei deveni brusc mai destept. Au si ele o contributie, dar efectele nu sunt spectaculaose.