| 123quest a întrebat:

De 5 zile fac tratament cu Penicilina si Gentamicina la sptial, dupa 5 zile de tratament am senzatie de usturime la urinare. Care este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă eşti fată sau băiat...

Oricum, senzaţia de usturime la urinare poate indica o infecţie urinară sau una genitală ( o posibilă candidoză, datorată tratamentului cu antibiotice )...

Discută acest aspect cu medicul curant ( responsabil de salon/secţie )!

Toate cele bune.

| thalyslly a răspuns:

Pai daca esti fata se intampla de la antibiotice.banuiesc ca sunt prin perfuzie nu pastile, atunci iti trebuie niste ovule speciale.intreaba medicul sau asistentele. daca nu la farmacie intreaba de ovule pentru candida

| giony54 a răspuns:

Tratamentul este pentru o infectie puternica care o ai, este normal sa ai dureri pentru ca este infectie urinara si probabil si o boala venerica.

| ByeBye a răspuns (pentru bursuc001):

Idem