| lSarcastiquel a întrebat:

De cateva zile am niste temeri, ma voi duce si la doctor, dar am zis intai sa intreb si pe forum, poate cineva stie
1. Poti avea o infectie daca esti virgina?
2. Daca ai si nu o tratezi la timp, poate provoca chisturi ovariene?
3. Poate duce la infertilitate sau la legarea trompelor sau la lucruri mai grave care pe viitor te vor impiedica sa ai copii?
4. Stiti niste metode naturale de a scapa de infecție, cred ca e candidoza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, poti sa ai infectie chiar daca esti virgina. Legarea trompelor se face doar cu acordul tau. Pentru restul intrebarilor mergi la medic.

| lSarcastiquel explică (pentru doctorandus):

Nu, voiam sa intreb daca avand o infectie se pot infunda/lega trompele? Ca repercusiune

| Iote a răspuns:

1. Da, poti sa ai infectie.
2. Daca nu te tratezi, apar complicatii, uneori de netratat.
3. Poate duce la infertilitate.
"Legarea trompelor" o face medicul.
4. Nu exista alte metode decat tratamentul medicamentos. Iar daca e candidoza tratamentul e complex si sever.

Mergi la medic, nu neglija. Infectiile se extind, nu ramai doar infertila.

| Pisiiiy0516 a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Nu, nu se poate intampla chestia asta. Legarea trompelor ti.o face ginecologul cu acordul tau daca vrei.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Infectie poti lua si daca stai dupa cineva infectat pe wc, dar si in alte modalitati.
2. O candidoza sau alta infectie netratata si neglijata poate duce in timp la complicatii nedorite.
3. Complicatiile neglijate pot duce si la infertilitate, dar nu si la legarea trompelor. Legarea trompelor se face chirurgical, de catre medicul ginecolog, cu acordul pacientei.
4. Candidoza este o infectie de ciuperci, care poate aparea nu numai vaginal, dar si in gura si alte mucoase.