| anonim_4396 a întrebat:

De ce când mă țin de nas și suflu amețesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu stiu; dar sa nu mai faci acest lucru pentru ca te poti trezi cu diferite probleme care nu stii cum sa le mai tratezi.

| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să-ți faci urgent o investigație remene, ar putea fi ceva extrem de grav!

| ___TL5G a răspuns (pentru sierra1):

În martie 2024 am avut furnicături de la picior până la limbă oare de ce? A durat 5 min Analizele au ieșit super ok

| ___TL5G a răspuns (pentru anonimg):

Sper că ce mi s-a întâmplat acum 6 luni să nu fie un avc, din cauza acelor furnicături, sau amorțeli foarte greu de distins.

| ___TL5G a răspuns (pentru sierra1):

Mi-am făcut CT în Decembrie 2023 și mi-sa zis că n-am nimic, si este totul bine

| sierra1 a răspuns (pentru ___TL5G):

Curios traseu: "furnicături de la picior până la limbă"

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca te privezi de aer si nu mai inhalezi oxigen, deci nu mai poti sa respiri, sufocandu-te.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Încearcă să faci analize pentru Borrelia. IgG ar trebui să fie prezent în corp. Asta pentru furnicături.

Cât despre suflat - asta se numeste manevra Valsava şi este fiziologic să amețeşti când o faci pentru că se schimbă presiunile în cavitatea toracică.

| ___TL5G a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi

| anonimg a răspuns (pentru ___TL5G):

Amețeala are legătură cu urechile, sau doar una din ele, deoarece în ureche se află centrul de echilibru.
Presiunea pe care ai făcut-o tu se răsfrânge asupra urechilor. Este normal să amețești când faci un astfel de experiment -și nu îl recomand.
Dar dacă se întâmplă amețeala și fără vreun experiment asemănător, atunci ceva afectează în mod fizic cel puțin una dintre urechi. Și asta necesită control amănunțit în jurul intern al ambelor urechi.