| ___TL5G a întrebat:

De ce înainte să adorm îmi intră în cap o muzică,sau o secvență cu o muzică de groază nedorită, am chestia asta de ani de zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ne afecteaza in bine sau in rau absolut tot ce intram in contact. De la aer, hrana, apa, la vedere, auz, simt, miros, si altele.
De acee trebuie sa ne ferim de orice ni se pare rau in toate acestea. Daca nu ne opunem raului, acesta va pune stapanire pe noi pana cand nu vom mai putea scapa niciodata de el. Si astfel viata noastra va fi un chin pentru noi insine.
Solutia este ca preocuparile noastre sa fie sanatoase; la fel si atunci cand suntem liberi, cand ne recreeam.

| daridaria61616151 a răspuns:

Ichinate inaine de somn

| Mindfulness a răspuns:

Un psiholog sau psihiatru poate sa te ajute.

| gabicoo a răspuns:

Ia un Optisomn înainte de culcare.

| Mindfulness a răspuns:

E posibil sa ți le induci tu singur și în realitate sa nu fie nimic. Cred că ți-ai format tu o rutina datorita tulburării obsesiv compulsive sa auzi acea secventa, ți-ai setat sa auzi ceva straniu sau datorita gândurilor pe care nu le poți controla ți-ai făcut un program ce consta în muzica înainte să dormi. Acum creierul a procesat și memorat acest program la nivel inconștient și se tot produce, fiindcă așa l-ai învățat. Când ai aceasta tulburare totul se repeta la nesfârșit,ai o rutina de gânduri dezorganizate,de obiceiuri și de acțiuni care se repeta zilnic,și care de multe ori tu le generezi, tu și chimia creierului.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Daca te gândești frecvent de exemplu că brusc ti se poate rupe coloana de la mijloc și o să ramai invalid pe viață,sau daca repeți o acțiune absurdă aceasta tulburare o va transforma într-un obicei obsesiv; obicei obsesiv va canaliza spre un gând obsesiv, acesta la rândul lui automat va transforma totul în ceva ce la un moment dat se va tot repeta și tu nu vei putea controla. Trebuie sa ai grija, ai o gândire defectuoasă. In realitate eu nu cred că auzi nimic decât dacă ai un început de psihoza sau schizofrenie, sau auzi ceva simfonic, atunci poate fi acufene; tinitus.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca te obsedeaza acea muzica.
Schimba stilul, asculta muzica blanda, vesela, placuta si cand adormi iti vine in cap muzica ai, sa vezi ce bine o sa dormi pe ea.