| anonim_4396 a întrebat:

De ce se spune că vitaminele îngrașă? Din câte știu, ele nu au kcal...sau greșesc?
Dacă iau, îmi pot afecta greutatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ingrasa

| ancaval a răspuns:

Îți fac poftă de mâncare și așa te îngrașă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

sad

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, vitaminele ajuta la buna functionare a organismului, acum ca dupa iti vine o pofta mai mare de mancare... este alta poveste.

"In primul rand, trebuie eliminata ideea ca simplul consum de vitamine ne poate ingrasa. Nicio vitamina nu va sprijini depozitarea de grasime prin mecanismul propriu de actiune. Singurul fenomen care poate avea loc este cresterea poftei de mancare."
"Vitaminele în sine nu au cum să ne îngrașe. Doar caloriile din alimentele mâncate, băute sau ronţăite în exces şi neconsumate prin activitate fizică îngraşă. Vitaminele sunt de fapt suplimente de care corpul nostru are nevoie pentru a funcționa normal, mai ales în condiţiile unei diete de slăbit care este prin natura ei restrictivă din punct de vedere caloric şi ca diversitate, deci restrictivă în micronurienţii esenţiali de tipul vitaminelor şi mineralelor."
"In concluzie, nu va fie frica de vitamine pentru ca ele insele nu ingrasa ci doar ne restabilesc parametrii normali deci doar fiti atenti la revenirea apetitului!"

| NLS a răspuns:

Vitaminele din complexul B ingrasa sigur.
Nu cunosc explicatia stiintifica, dar B1, B2, B3, B6 si B12 sunt si erau recomandate de medici in situatiile de malnutitie si alte cazuri cand doresti sa te dezvolti.

Si nu, vitaminele din cate stiu eu, nu au calorii.
Ce fac vitaminele in schimb - cresc pofta de mancare si ajuta corpul sa creasca masa musculara.

Vitaminele se iau la recomandarea medicului, si in doza necesara.
In nici un caz dupa ureche, pentru ca excesul poate determina alte efecte sau chiar boli.

Si e de preferat sa se ia din alimente.

Acestea sunt alimente CARE INGRASA.
Nu ar trebui sa renunti la toate, insa e clar ca unele trebuie consumate cu moderatie>>>

zahar si dulciuri, produse de panificatie si paste, lactate, carne de porc sau grasa in general,
unt (din lapte, de cocos, arahide, etc),
iaurt grecesc; pește gras (in special somon),
shake-uri, batoane proteice (majoritatea contin si foarte mult zahar),
struguri, avocado, banane.
De asemenea, nucile semintele inrudite, consumate in cantitate mare si zilnic, ingrasa, plus ca determina aparitia unui surplus de zinc si alte minerale, ce pot cauza alte probleme in organism.

| Sekim a răspuns (pentru NLS):

Nu iti creste masa musculara de la vitamine ci de la proteine care sunt cu totul altceva.

| RAY a răspuns:

Eu credeam ca te fac gravida

| WhiteLife a răspuns:

Vitaminele din complexul B, de exemplu, favorizeaza lipoliza (arderea grasimii din depozite), ceea ce ma gandesc ca poate da o senzatie de foame, pentru ca in mod normal corpul face asta doar cand nu are energie (nu are alimentatie). Practic, vitaminele in sine nu ingrasa, dar iti pot da o senzatie de foame. Daca mancam cat mancam de obicei, ar fi ok, dar multi mananca in plus cand apare aceasta foame, ceea ce ii face sa se ingrase. big grin

| darrio2007 a răspuns:

Vitaminele nu ingrasa ci iti dau pofta de mancare. Deci mananci mai mult.

| Mosotti a răspuns:

Da, mai ales daca iei B-uri, ele ingrasa prin faptul ca iti poate urca pofta de mancare!

| Freya1 a răspuns:

Poate au efectul placebo.

| Onisim10 a răspuns:

Nu, vitaminele sunt foarte sănătoase, doar îți provoacă o stare de înfometare.