| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt anumite operatii care pot fi facute doar in strainatate si nu la noi in Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca contributia din salariu la asigurarile de sanatate este procentuala. Si in timp ce noi platim aproximativ 14% dintr-un salariu mediu brut de 500 de euro, in tarile mai bogate se plateste aproximativ 14% dintr-un salariu mediu brut de 3000 de euro. Dar aparatura medicala, cursurile de pregatire, cartile, consumabilele costa exact la fel de mult si pentru noi si pentru ei. Producatorul unui aparat foarte sofisticat nu mi-l va vinde mie de 6 ori mai ieftin fiindca vin din Romania, imi va cere exact aceeasi suma pe care o cere spitalului din Elvetia. Si uite asa eu imi pot cumpara de 6 ori mai putine aparate, imi pot trimite medicii a de 6 ori mai putine stagii de pregatire. In plus, noi avem cei mai putini medici si asistente medicale din Europa la mia de locuitori (aproape de jumatate fata de tarile mai bogate), ceea ce inseamna ac ai nostri muncesc foarte mult, sunt obositi si nu au timp sa mai studieze tehnici noi. Adauga la asta ca sunt platiti un pic mai mult decat jumatatea salariului din Bulgaria (care e la jumatate fata de tarile din occident) si vei afla raspunsul. pana la urma, daca platesti un medic la fel ca pe baiatul acre livreaza pizza, nu ii poti cere prea multe, fiindca cat dai atata face. Nu poti cere de la un medic la apogeul carierei care ia in mana un pic peste 300 de euro sa aiba acelaesi performante cu colegul lui care ia in mana 9000 de euro, trebuie sa te multumesti cu performante de 30 de ori mai proaste (fiindca nici masina pe care o iei din targ cu 1000 de euro nu are performantele celei luate cu 30.000 de euro)

10 răspunsuri:
| MihaelaS12 a răspuns:

Pentru ca avem niste medici incompetenti, si un sistem foarte prost.

| Dayiii96 a răspuns:

Deoarece,la noi, tehnologia nu e la fel de avansata, asta e Romania, datorita lipsei aparaturi sau in unele cazuri lipsei doctorilor de specialitate, suntem nevoiti sa apelam la străini.

| Gizăz a răspuns:

Nu-s de acord cu Mihaela. Nu avem medici incompetenţi. Sunt şi uscăciuni, dar eu le-aş ridica statuie celorlalţi. Să toceşti vreo zece ani nu e tocmai uşor. Şi pe ce? Un salariu mizer? Problema la noi e cu emigrarea masivă a medicilor în ţări în care chiar sunt respectaţi, apreciaţi şi plătiţi bine. Da, avem un sistem prost, corupt şi subfinanţat. În principal pentru că dragii noştri aleşi dau bani la instituţii inutile gen biserici în loc să-i investească în sistemul medical. Normal că unele operaţii se fac afară. Dar nu ţin de competenţa medicilor, ci de lipsa de aparatură, infrastructură şi alte condiţii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MihaelaS12):

Medici nu sunt incompetenti, doar ca nu au acces la aceleasi tehnologii si nu au posibilitatea de a se specializa

| Zedge a răspuns:

Pentru ca la noi nu exista aparatura necesara pentru unele operatii complicate, plus ca in zilele noastre nici doctorii nu mai sunt de treaba, multi din cei buni sunt plecati in afara si prea putini sunt ramasi in tara.

| Gizăz a răspuns (pentru Brigaela):

Foarte bine spus! Bravo.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Gizăz):

Multumesc

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Lipsa experienta uneori si lipsa aparatura sofisticata.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Avem si medici compententi, dar ori se chinuie in spitalele din Romania cu ce au, ori pleaca in strainate unde sunt apreaciati la adevarata lor valoare!
Problema consta insain lipsa aparaturii de specialitate, a condiilor din spitale si ca banii nu ajung la sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarace noi nu suntem atat de avansati (ma refer la masinarii si la sistem) ca in alte tari