| anonim_4396 a întrebat:

De la apendicita poti avea dureri in partea dreapta in spate gen la sold? Durere surda, de scurta durata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu sună a apendicită.

Dar poate să aibă şi prezentări atipice.

Nu prea există niciun test care să îți spună acasă dacă ai sigur sau nu apendicită. Este un diagnostic clinic destul de elaborat care se bazează pe examenul obiectiv (palparea abdomenului), starea generală a pacientului şi aşa mai departe, apoi de multe ori se iau nişte analize prin care se verifică numerele care indică infecția (CRP şi leucocite).

La femei poate fi şi mai complicat pentru că în abdomen sunt mai multe lucruri care pot da dureri.

Ce îți recomand eu să faci este să aştepți puțin să vezi cum te simți şi dacă durerea creşte în intensitate, poți merge la spital. Rar apendicita dă dureri constante.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

La modul că durerile cresc în intensitate cu timpul şi cu gradul de inflamație.