| noname2021 a întrebat:

De la ce boli iti cade parul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alexandruth a răspuns:

Cancer sau otravirea cu mercur... Astea le stiu eu (otravirea nu e boala, dar na').

| Iulian03 a răspuns:

Cancer.

| whatevernvm a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......undei_7570

De la cancer nu iti cade parul, decat de la tratamentul pentru el, apropo alex.

| MartinnaSosttel a răspuns:

Parul poate cedea de la matreta sau pote de la sombonuri ce nu merg parului nu taman de la boli

| Moldovan_Yonel_1995 a răspuns:

Pierderea parului are o componenta genetica cunoscuta sub numele de alopecia androgenetica si, conform Academiei Americane de Dermatologie, aceasta este cea mai frecventa cauza de pierdere a parului. Gena poate fi mostenita si de femei si de barbati, dar efectele sunt mai evidente in cazul barbatilor, ca urmare a hormonilor masculini, care potenteaza actiunea genei.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Boala parului nebun

| whatevernvm a răspuns (pentru Iulian03):

Nu mai vorbiti prostii, caderea parului nu are drept cauza cancerul decat foarte rar, in cazul cancerului la prostata si nici asta nu e batut in cuie.
Caderea parului apare in urma tratamentului pentru cancee cu chimioterapie.

| Starlina a răspuns:

Sida,cancer,pneumonie, si daca vrei ceva mai detaliat cauta pe internet..sau acest site.O.M.S.com

| Sanda1234 a răspuns:

Poate sa fie si de la stres.

| Scarbo a răspuns:

Leucemie

| Lynnfield a răspuns:

Lipsa de calciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cel mai des cade de la cancer.
Dar poate fi o problemă genetică, de la stres, lipsa unor anumite vitamine şi minerale din organism.
Mergi la un dermatolog pentru consult şi tratament corespunzător.
Te pup!