| Animeforlifee9921 a întrebat:

Deci e ora 00:35 si am o stare foarte proasta,efectiv din cauza unei carti! M-am apucat de citit o carte care din pacate contine informatii reale si e dramatica, si m-a luat o stare de greata,de slabiciune si simt ca respir greu. Imi pare rau de ce se intampla pe acolo si m-a luat anxietatea. Trebuia sa dorm de o ora,dar nu pot. Ai mei sunt in camera cealalta si dorm,ca m-as fi culcat cu ei,dar ar parea ciudat. Ce sa fac? Cum sa fac sa imi treaca starea asta si sa nu ma mai gandesc la ce am citit? Maine am scoala si nu pot sta toata noaptea cu ochii pe pereti,maine am si o ascultare. Sper sa nu spuneti ca sunt nebuna ca dramatizez din cauza unei carti,dar m-a marcat. As vrea raspunsuri rapide, ca daca cumva ma culc cu ei nu ma mai lasa cu telefonul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| StefanChriss a răspuns:

Buna! In primul curand, sunt tare curios ce citesti laughing) Rezolvarea la problema ta este simpla, trebuie sa iti distragi atentia cu altceva relaxant, prin urmare poti sa faci un dus fierbinte si sa-ti pui muzica preferata sau delta waves, sau poti sa-ti pui serialul preferat de comfort (cum e pentru multe persoane Friends) sau sa te pui sa te uiti sau sa citesti altceva care sa iti starneasca interesul. In cel mai rau caz, suna-ti un prieten sau o prietena si vorbeste cu ei despre alte subiecte, o sa iti treaca.

| Animeforlifee9921 explică (pentru StefanChriss):

Stiu ca o sa para ca e naspa si ca citesc ceva prea serios la varsta mea, dar citisem primele capitole din Jurnalul lui 66-Noaptea in care am ars, e o carte despre o tipa care a supravietuit incendiului de la Colectiv si eram curioasa de ea, dar mi-am dat seama ca nu e de mine si ca imi creeaza o anxietate.

| Animeforlifee9921 explică:

Si tin se mentionez ca cand inchid ochii parca e mai rea starea, mna nu as vrea sa le stric somnul alor mei cu problemele mele, e invatare de minte sa nu mai citesc ce cred eu ca ar fi cool fara sa ascult de parerea altora(multi au spus ca cartea nu este pentru oricine si ca se citeste greu)

| Animeforlifee9921 explică (pentru Animeforlifee9921):

Si oricum cazul asta cu clubul il luasem prea in serios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cand citesc ceva sau ma uit la un film imi place sa simt ce simte personajul principal! Esti o fire, curioasa si sensibilia! E ok dar trebuie totusi sa te culci, incearca sa iti face un ceai cald!

| vlllaaddd a răspuns:

Cati ani ai stimate domn?

| Animeforlifee9921 explică (pentru vlllaaddd):

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Uita-te la niste desene animate sau ceva foarte amuzant, timp de 10 minute. o sa dormi mai bine. si imagineaza ti fazele amuzante inainte de somn

| vlllaaddd a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Pentru tine e bun Isaiah 41:10

| Hyperion7 a răspuns:

Pune-ti niste sunete albe in căști sau asculta muzica preferata in timp ce dormi, te mai relaxează

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prea mica pentru cartea asta. Trebuia sa o citesti dupa 18-20 de ani. Acum esti marcata. Sigur are scene explicite si te simti ca si cum ai fost fortata sa te uiti la un film horror.
Va trebui sa astepti cateva zile sa procesezi ce ai citit. Fara somnifere, nu cred ca adormi decat spre dimineata.

| xcc845 a răspuns:

Tot timpul dupa ce ai citit, vazut ceva horror sau tulburator, imediat dupa baga desene sau o comedie, pana cand dispare starea proasta

| CleanHeart a răspuns:

Mananca dulciuriii