| mihaeladaria23 a întrebat:

Din cauza bacului am fost foarte stresata în ultima perioadă (cam în ultimele 2 săptămâni) și mi-am dereglat somnul... adică în ultimele nopți dorm 3-4 ore. Simt că nu pot dormi chiar dacă mă pun în pat la 21 și nu stau pe telefon, tableta sau la TV (asa cum fac de obicei). Pot lua într-o seara pastile din acelea care te fac sa dormi ca să pot avea un somn de 8-9 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Încearcă sa nu stai in fața ecranelor, asta include televizorul, laptopul și telefonul cu 2 ore înainte de culcare și relaxează-te citind ceva sau consumând o cana cu lapte! Te va ajuta sa adormi

| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Știu sentimentul, am trecut și eu prin acea perioadă stresantă.
Părerea mea sinceră e sa nu apelezi la pastile. Crede ma vei avea în viitor mult mai multe perioade stresante. Gândește-te la o sesiune din timpul facultății. Ce vei face atunci? Vei apela non-stop la pastile? Fii cuminte.
Eu în locul tău m as concentra pe sport. Deși e banal ajută mult. O plimbare ușoară înainte de culcare ajuta și ea. O camera cu o temperatura ( 23, 24 grade) de asemenea ajută. Fără telefon, TV etc, înlocuieștele cu o carte bună înainte de somn dacă ai posibilitatea. Ai grijă la alimentație fiindcă și asta poate fi un factor al insomniei. Și cel mai important încearcă să te relaxezi, fizic, mintal.
Numai bine! happy

| CalinaXandra a răspuns:

E doar o perioada stai liniștită. Ești asa din cauza stresului pentru examene. Probabil totul va reveni la normal când vei afla rezultatele examenelor. Sfatul meu e sa nu iei nimic pentru somn pentru ca vor urma multe alte perioade stresante în viață și atunci ce vei face? Vei deveni dependenta de pastile? Ce faci daca mergi mai departe la facultate și vei fi în sesiune? Sau dacă te vei casatori și vei avea copii, probleme, responsabilități mult mai mari. Căutarea unui job sau pur și simplu un job stresant, încărcat...etc. Stai cuminte și nu te prosti. Ești abia la început de drum încearcă sa te relaxezi altfel. O dieta echilibrata și putina mișcare în aer liber. Citește o carte înainte de somnwinking succes.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți să iei 3 mg de melatonină la 20:30 ca să adormi la 21.

| MariusTT a răspuns:

Mergi seara la alergat pana la epuizare.
Mediteaza.
Ceai anti-stres!