| Ymela a întrebat:

Din punct de vedere medical, daca un baiat si o fata care sunt rudenii apropiate(verisori de gradul 1 sau 2) se casatoresc si au un copil, atunci copilul se va naste normal sau va avea probleme fizice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Se spune ca rudele de gradul 1 si 2 ar avea ceva sanse sa aiba copii mai putin sanatosi, asta e o prostie, e mai mult de cum percepe lumea, ca daca incestul e ilegal asta inseamna ca nu pot aparea copii sanatosi, ba pot aparea si inca foarte multi, vezi situatia celor din Elvetia unde acolo incestul e in floare.

| justmemari a răspuns:

Buna ziua,

Din punct de vedere legal astfel de casatorii sunt interzise, fiind considerate incest. Din punct de vedere medical in situatia in care astfel de relatii se intampla, probabilitaea ca copiii nascuti in urma relatiei incestuoase sa mosteneasca boli genetice este mult mai mare decat in cazul cuplurilor care nu au grad de rudenie apropiat. Nu e musai sa fie bolnav, cum se intampla ca si copii nascuti din relatii normale sa aiba diferite probleme.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Daca este posibil este de evitat, daca nu se mai poate face nimic(respectiv o sarcina deja aparuta)atunci nu trebuie panica, doar urmarit aspectul pentru care nu se recomanda o astfel de procedura.Un copil este o binecuvantare pentru orice cuplu, sansele de a fi sau nu sanatos tin de multi factori, faptul ca cei ce-i sunt parinti sunt rude apropiate(cu cat mai apropiate cu atat mai grav) cresc sansele ca urmasii sa dezvolte anumite caractere ereditare mai amplu fata de ceilalti

| RoCkKiD a răspuns:

Daca sunt rude apropiate exista sanse ca din respectiva relatie sa rezulte copii cu probleme de sanatate/erori genetice.

Descris simplu, genele pot fi dominante sau recesive, si din cauza ca ai 2 parinti ai cate 2 gene din fiecare (una de la mama si una de la tata). Genele recesive pot sa dea defecte copilului (cardiace, osoase etc.) dar ele nu pot sa se manifeste decat daca exista 2 identice..si aici intervin relatiile incestuase. Astfel de gene sunt relativ rare in populatia generala de aia nu avem prea multi oameni care ies defecti, dar in cazul in care ambii aprinti sunt rude de sange e mai mare sansa ca amandoi sa aiba acea gena recesiva. Problema devine din ce in ce mai mare pe masura ce practica se extinde timp de mai mult generatii.

Ca si numere, un studiu de prin 90' arata ca undeva la 5% din copii proveniti din incest mor la nastere si undeva pana la 30% in primii ani de viata. Acum cativa ani a fost un caz in Australia cu o familie care a facut treaba asta timp de cateva generatii si copii incepusera sa aiba defect cardiace, de vedere, oaoase (probleme la mers).

http://www.dailymail.co.uk/......ealed.html

Da, pot sa apara si copii viabili in urma incestului, daca au noroc incat genele pe care le primesc sa se alinieze bine dar de cele mai multe ori sansele nu-s de partea lor.

Ipoteza biblica e cam fantezista, pentru ca ei zic ca erorile genetice au aparut pe masura ce oamenii s-au departat de Dumnezeu..la fel ca si imbatranirea de altfel dar (din pacate) incestul este un ric pentru copii si trebuie evitat.

Nu am nimic cu relatiile intre rude (desi sunt ilegale in mare parte a Europei) dar copii ar trebui evitati.

| johnnny123 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Dacă tot dai exemple biblice în cazuri medicale, atunci cinstit ar fi ca data viitoare când ești bolnav să nu apelezi la medici, ci la rugăciune.

În lumea reală (care este diferită de fanteziile biblice) relațiile incestuoase prezintă un risc ridicat de a produce copii cu defecte genetice, infertili, cu probleme ale sistemului imunitar, rată de mortalitate infantilă ridicată, riscuri cardiovasculare și multe altele.

| Violleta2022 a răspuns:

Un copil nascut intre rude de sange (gradul 1 sau 2) va iesii cu handicap mental sau fizic, ori cu amandoua.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

1. este şi nesănătoasă, în sensul în care un copil rezultat dintr-o relaţie incestuoasă se va naşte (cu o probabilitate destul de mare) cu cel puţin o afecţiune gravă, din cauza anomaliei cromozomiale.
2. " 2 ar avea ceva sanse sa aiba copii mai putin sanatosi, asta e o prostie
2.b "ȘÁNSĂ, șanse, s. f. Împrejurare favorabilă, posibilitate de reușită, de succes; noroc. ♦ (La pl.) Sorți. – Din fr. chance.
winking tongue
Ce spuneai despre Ghinion?