| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa-mi raspunda

analizele de sange spun si sanatatea organelor?

Hemoleucograma completa
Fibrinogenemie
Ex. citologic al frotiului sangvin
Numaratoare de reticulocite
VSH
APTT
Timp Ouick
INR
Timp sangerare
Timp coagulare
Grup sangvin ABO
Grup Rh
Anticorpi specifici Rh
ASLO
CRP
Factor reumatoid
RPR
TPHA
Proteina S

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Sanatate multa!

Si sa-ti faci controalele necesare.

Un somn usor sa ai!

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe aici nu sunt analize care sa investigheze starea de sanatate a organelor (gen uree, creatinina, clearance la creatinina pentru rinichi, sau ALT, AST, gama-GT, albumina pentru ficat).
Din analizele astea vei afla daca ai vreo boala de sange, anemie, infectie cu streptococ, sifilis, probleme de coagulare, inflamatii autoimune (fara detalii)

| RAY explică (pentru Brigaela):

Aproape toate alea le fac

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Da, dar ti-am spus ce iti vor arata

| RAY explică (pentru Brigaela):

Uita-te la alea

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Nu-ti spun cu exactitate sanatatea organelor, iti pot depista o problema la un anumit aparat/organ, iar de acolo faci analize detaliate la respectiva problema.

Sanatate!

| RAY explică (pentru DraudeS):

Azi am simntit o durere in piept toata ziua nu stiu de ce?

| DraudeS a răspuns (pentru RAY):

Buna seara!

Durerile in zona toracica pot prezenta multe.
Junghiurile intercostale ar fi prima optiune avand in vedere ca ai o varsta frageda (Banuiesc).
Atata timp cat nu prezinti alte dureri ce pleaca din zona toracica pe zona membrului superior stang (mana stanga), umarul stang, maxilar, sau dureri in zona pieptului sub forma de ghiara, nici sa nu te gandesti la prostii ca atacuri de cord, etc.
Daca durerile persista in zona respectiva, consulta un medic cardiolog si-ti va spune detaliat ce probleme ai, sau, daca ai.

Sanatate!

| RAY explică (pentru DraudeS):

Vineri fac analize de sange, sa ma duc maine sa ma consulte un specialist, auzi eu mereu cand alergam simnteam intepaturi in pipet oare de ce?

| DraudeS a răspuns (pentru RAY):

Intepaturile in piept la efort pot fi din cauza tahicardiei, care o faci obligat la sport (Tahicardie = bataile marite). Daca ai si un fizic mai slab le simti si mai bine.
Pot fi multe cauze, daca esti fumator, bautor de Coca - cola, cafea, energizante (cafeina), etc.
Nu te panica de pe acum ca nu ai de ce.

De cat timp ai intepaturile?
Sub ce forma le simti?
In ce parte a zonei toracice mai exact le simti?
Ce varsta ai?

Sanatate!

| RAY explică (pentru DraudeS):

Nu beau cafea, coca cola, am 160 m si 60 de kg
culmea e ca de 5 luni nu fac deloc efort fizic, sport, inainte nu aveam asa ceva si munceam din greu, sunt dependent de pc
1 de azi dimineata am simntit ca n-am aer apoi respiratia tia revenit dar durerile presista slabe dar le sinmnt
2 ca o durere
3 in mijloc
4 23
cred ca o sa incep sa merg pe jos, poate lipsa efortului e cauza

| DraudeS a răspuns (pentru RAY):

Poate fi lipsa efortului dar din ce ai spus tu cu dependeta de pc este una din principalele cauze. Calculatorul fiind un stimul pentru adrenalina. Mai lasa calculatorul, rareste frecventa cu el. Tot ce ai sunt palpitatii din cauza adrenalinei provocate de calculator. (Fiind principalul motiv la varsta aceasta).
Oricum, daca ai ocazia sa dai pe la un medic cardiolog, faci un EKG, un Ecocord, iar daca vrei un ECK Holter (Tii aparatul 24 de ore pe tine).
Dar, cel mai probabil, diagnosticul il vei avea din primul ecocord.
Nu este nimic de speriat, doar mai lasa calculatorul, sa il folosesti moderat.

Sanatate!

| RAY explică (pentru DraudeS):

La asta ma gandesc si eu, am avut o luna de cosmar,cateva zile abia respiram,ma durea spatele ca ma fortam sa respir am luat medicamente,cand luam contact cu aerul rece eram gata,apoi intro dimineata mi-a venit sange pe nas, acum sa ma doare pipetul incredibil, nu-mi vine sa cred, desi imi vine sa merg pe jos, mam si ingrasat, am burta

| RAY explică (pentru DraudeS):

Daca merg la un specialist la stat astia au aparate?

| RAY explică (pentru DraudeS):

De ce mereu cand alerg nu pot imediat sunt gata?

| DraudeS a răspuns (pentru RAY):

Pai vine cam asa treaba:
Tu avand acele probleme minore (Unele sau altele) au indus la altele prin psihic. Cosmarurile se pot trage de la pc sau de la anxietate. (Anxietate = teama exagerata). Sangele pe nas este o lipsa a calciului sau a unei vitamine sau cel mai probabil speriat fiind, din cauza anxietatii. Fa-ti niste controale mai detaliate, daca nu ai nimic, poti incerca de exemplu, (NU, NU dau dupa ureche, NU fac reclama, NU instig), medicamentul pe baza de plante pe nume Vagostabyl. O pilula seara pana sa dormi, are un efect bun si nu are efecte adverse. (Asta in cazul anxietatii), pentru ca poti da si de medici prost educati sa-ti recomande Xanax, Metoprorol, Rivotril sau mai stiu eu ce, cand tu nu ai nevoie. In principiu incearca sa mai lasi din calculator, iesi in lume, parcuri, aer liber, relaxare totala.

Sanatate!

| RAY explică (pentru DraudeS):

Nu vreau sa te deranjez asa mult, am o problema cu somul, dorm 4, 5 ore pe noapte, practic ma culc ziua apoi numai imi vine noaptea, inainte asa somn bun aveam

| DraudeS a răspuns (pentru RAY):

Nu ma deranjezi cu nimic. Nu raspund pentru "medalii", "funde" sau mai stiu eu ce se cere pe aici, ci din propria placere.
Somnul este o cauza mare pentru problemele de acest gen.
In concluzie: Fa-ti un somn stabil, nu spune nimeni sa dormi de la orele 20 : 00, dar macar o zi pe saptamana incearca sa atipesti intre orele 22 : 00 - 00 : 00. Somnul afecteaza foarte mult starea psihica a unui om, iar somnul descris de tine in legatura cu dependenta de calculator, pot duce la probleme "urate", nu grave, dar probleme de care te lovesti ani grei. pe care le vei regreta. Abstinenta somnului plus dependenta de calculator (pe termen lung vorbind), sunt o cauza destul de frecventa in ultimii ani care rezulta la: Palpitatii, iar din acele palpitatii pleaca atacurile de panica cu care te lupti o perioada lunga si grea de timp.

Sanatate!

| RAY explică (pentru DraudeS):

Multumesc pentru raspunsuri, o sa merg pe jos cat mai mult si cat ma des

| DraudeS a răspuns (pentru RAY):

Acum am vazut si acest mesaj. EKG gasesti in orice spital, ecocord, nu stiu sa spun exact, in principiu, daca au sectie de cardiologie, au. Daca esti din Bucuresti, iei trimitere de la medicul de familie pentru simptomele pe care le prezinti, pentru sectia cardiologie si de duci la spitalul Fundeni. Acolo au aparatura necesara si medici extraordinari.
EKG-ul Holter se plateste si la privat si la stat. La privat era in jur de 150 de lei, iar la stat 50 - 60, acum 2-3 ani pe la Spitalul clinic de urgenta Floreasca.

Sanatate!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Mi-ai dat un lonk la o pagina de analize decontate de Casa, fara nici o logica, doar n-o sa faci analize asa prosteste doar fiindca sunt grati. Faci analize cu un rost, nu ca sa te afli in treaba. Conteaza ce probleme ai si ce vrei sa cauti.