| DaciaRomania a întrebat:

Dormiți minim 7 ore pe noapte de obicei? Eu da

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De preferat minim 8 ore pe noapte.
Un rol important il joaca ritmul Circadian, cand corpul si creierul se refac.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar 8

| DaciaRomania explică (pentru suntserios):

Excelent

| tonyc7 a răspuns:

Depinde de organism. Sunt oameni care s-au obisnuit sa doarma cate 4 ore pe noapte si sunt vioi toata ziua.

| VENON a răspuns:

Pentru o viață sănătoasă, adulții ar trebui să doarmă între 7 și 9 ore pe noapte, în timp ce adolescenții (14-17 ani) au nevoie de 8-10 ore de somn. Somnul suficient ajută la refacerea organismului și la menținerea sănătății fizice și mentale. Dar din păcate nici măcar eu nu reușesc să dorm cât ar trebui, din cauza serviciului.