| TimberWolf a întrebat:

Dupa alcool am dureri de stomac, arsuri in capul pieptului, diaree, etc.
Am baut bere alaltaieri si ieri am baut apa alcalina cu 9, 4 ph si am vazut ca mi-a trecut foarte rapid, ce inseamna ca am hiperaciditate din cauza alcoolului sau ce ar putea insemna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Ultimele studii arată că al alcoolul dăunează grav sănătății indiferent de vârstă.

| TimberWolf explică (pentru Cipi1212):

No ***, Sherlock Holmes! Ai de gand sa raspunzi la subiect?

| 1onur a răspuns:

Ai băut alcool este normal să-ți fie rău și să ai probleme de sănătate a fost alegerea ta trebuia să fi conștient că se va întâmpla așa...

Poți merge la medicul de familie și să-ți prescrie o rețetă pentru sănătatea ta ceva să-ți ameliorareze durerile de stomac și arsurile in capul pieptului

Cele mai recente studii demonstrează că alcool distruge sănătatea omului și nu-l ajuta acu absolut nimic decât să-și bată joc de propia viață tu decizi boss frate dacă mai consumi de acum in colo alcool nu este nimic întâmplător ce ți-a se întâmplă asta face alcoolul te pune la pământ azi un păhărel peste o lună un păhărel și ușor ușor nici nu ști cum te-ai făcut tovarăși cu alcoolul și tiagrile și drogurile și băutura și alcoolul începe de la primul contact după nu mai poți sta fără și este păcat de noi că ne batem joc de viața noastră conștienți...

| TimberWolf explică:

Sa mor, daca nu raspundeti la subiect o sa sterg intrebarea!

| simplaexsistenta a răspuns:

Este posisbil, având in vedere ca alcoolul stimulează hiperaciditatea. Hai, nu muri, avem nevoie de tine. Sănătate!

| mastadont a răspuns:

Cel mai probabil da. Eu pățesc așa dar doar de la vin. O felie de cartof crud rezolvă problema.

| TimberWolf explică (pentru simplaexsistenta):

Trebuia s-o bagi pe aia cu daca tu mori, eu cui ramai? laughing

| LisaJulie a răspuns:

Evita alcoolul dacă ai probleme cu stomacul sau ai un stomac vulnerabil

| LisaJulie a răspuns:

Evita alcool-ul cât mai mult dacă ai stomacul sensibil și băuturile spirtoase

| TimberWolf explică (pentru LisaJulie):

Multumesc de sfat!

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca din cauza berii, fiind acidulată.
Alcoolul este termen general.
Bea 100 ml de votca si vei vedea ca nu mai ai acea senzatie.

| TimberWolf explică (pentru darrio2007):

Eu stiam ca orice fel de alcool produce aciditste in exces.

| darrio2007 a răspuns (pentru TimberWolf):

Asociat cu bioxidul de carbon, produce aciditate.
Berea in special.
Acum depinde si de varsta si de stomacul fiecaruia.

| randomuser009 a răspuns:

Boala de reflux se petrece, cand aciditatea din stomac urca spre esofag, noi avem un sfincter, practic muschii au grija ca sa inchida sau sa deschida o gaura, aici se deschide dupa masa,
El poate fi deschis in anumite boli, anumite alimente pot scadea contractia acelui sfincter, cum e alcoolul, cafeaua, menta, etc.
Mai poate fi si o problema de plenitudine gastrica si de obezitate la unele persoane, daca presiune abdominala, e mai puternica decat musculatura esofagiana, si pana la urma tot trece in esofag.
Inca te poti gandi si la ceva de la stomac, dar probabilitatea e mai mare de un reflux, simptomele descrise sunt la ambele(nu este sus pus un simptom specific, nu pot sa ma iau dupa capul pieptului, deoarece omul poate pune mana mai la dreapta sau stanga cu un 2 3 cm, sau mai sus mai jos, de unde sa stiu eu, ca toti pun in acelasi loc mana), si senzatia a disparea si la reflux, deoarece e data de trecerea acidului din stomac care care e tamponat de apa alcalina.
E de ajutor i aparatura din spital.
De aceea nu se face anamneza online, nu vezi pacientul, nu poti sa i spui sigur ce are.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Am un trecut cu abuz de alcool, si cand zic abuz ma refer maxim de rau, mai rau decat betivii de la carciuma, in timp cred ca am facut apnee si probabil de acolo hiperaciditatea.
Momentan iau controloc.

| randomuser009 a răspuns (pentru TimberWolf):

Asta e mai mult ca un adaos:
Apneea cauzeaza aciditatea, din cauza ca nu se poate elimina CO2 prin respiratie la fel de bine(respiri mai greu)(rinichii si plamanii sunt sistemele noastre de control al ph ului intregului organism), dar :
Apneea afecteaza si ea esofagul, de la presiunea data de afectarea respiratiei, la afectarea directa a sfincterului, prin studii se coreleaza un risc mai mare de reflux la cei cu apnee dar si invers, un risc de apnee la cei care au refluxuri prea dese.
Dar daca vrobim si despre stomac:aciditatea gastrica e produsa in functie de gastrina, acest hormon se secreta in cantitate mare, in cazul in care:mancare ramane mult timp in stomac(mai face si asta alcoolu, incetineste tranzitul si deci mancarea ramane multi timp), dar alcoolul mai face, si multe substante cum sunt cele antiinflamatoare( cam toate antiinflmatoarele irita mucoasa digestiva), e sa dea inflamatie, prin acest mecanism creste si aciditatea produsa de H pylor(acel helycobacter), el pentru a trai in acel mediu produce ureaza, care e bazica, dar numai in jurul sau(ca un fel de scut), ceea ce face stomacul sa fie per total mai acid, aceasta bacterie irita mucoasa.
Mai creste acest hormoni, la stres, mirosul alimentelor(cand ne e foame, si ne stomacul deja o ia razna cand auzim cuvinte de genul: mici, sau gratar).
Gastrina aceasta pune niste celule sa faca opusul a ce fac acele medicamente, practic foloseste energie sa produca HCL
Asta e pentru ca local ph difera, si trebuie sa fie un mecanism mai complex de a tine separat un ph foarte bazic de unul foarte acid(unde e nevoie la fiecare), desi toate aceste mici isteme, vor fi influentate in o mica sau mare masura de acidoza/alcaloza data de problemele respiratorii sau metabolice.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Ai deviat mult de la subiect, nu am pylori si nici altceva, ma simt foarte bine cu controloc, o sa iau doar o folie, si ca idee, de obicei nu am probleme, doar rar la alcool cum ar fi berea si inca cateva alimente care cresc aciditatea dar in general doar la bere.

| randomuser009 a răspuns (pentru TimberWolf):

Doar am zis pus acolo si H pylori ca exemplu despre iritatie si inflamatie, deoarece alcoolul chimic afecteaza stomacul(irita mucoasa), si la fel si AINS, ele au fost mai mult ca niste exemple. L am pus si pentru ca peste jumatate din populatie are H pylor, desi majoritatea e asimtomatica, si nici nu se tateaza sau sa faca cancere, daca e asimtomatica.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Hai sa vorbim despre apnee mai bine, lasa-le dreacu pe astea, ce zici? din cate vad in afara de o masca cu oxigen nu exista tratament.
Uite ce am descoperit eu corelat cu ce am facut si ce simptome am.
Nu sunt gras deloc si n-am nici alte probleme de sanatate, am zis ca am doar problema cu alcoolul.
Am gasit ca cica ar exista o legatura intre deficientele de vit b1 si vit d3 si apnee in somn.
Am inceput sa iau d3, vit b1 si drojdie nutritionala. Am mai luat si inainte, incepusem sa ma simt mai bine dar am cazut iar in ''pacat''. Trebuie sa renunt definitiv la alcoale.
Tu cum vezi problema si ce remedii recomanzi in afara de masca cu oxigen. Nu zic ca e rea dar nu vad ca o solutie ci mai degraba o carja de ajutor.

| randomuser009 a răspuns (pentru TimberWolf):

De la medici, numai partea de chirurgie, (am mai auzit) daca ar fi ceva de durata, desi ea se face cand ai trecut si prin masca, si nu te prea ajuta(cand masca nu te ajuta). Poti intreba, nu prea am experienta in domeniul chirugiei.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Pai si la chirurgie sa faca ce? nu cred ca exista nici-o obstructionare a cailor respiratorii, cred mai degraba ca este o conexiune proasta creier-muschi.
Asta e teoria mea, deficienta nutritionala. Dupa baute aveam spasme musculare, acnee pe mwian, dupa fiecare bauta deveneam mai slab fara nici-o explicatie, fost, verificat ficat, pancreas, etc. si nimic. Insclusiv analizele ies bune.
Deci, asta e teoria mea, deficienta nutritionala. Oricum, tin cont si de teoria ta stai linistit, oricum nu ai cum sa stii daca nu verifici omul, nu?

| randomuser009 a răspuns (pentru TimberWolf):

Https://remede.zoll.com/patient-stories/
Asta te poate ajuta, asta e un stimulator frenic, ajuta pe cei care au apneea de cauza centrala(de la creier), nu stiu daca se gaseste in Romania, totusi, poti intreba, acel nerv misca muschiul diafragm, si astfel ai putea respira.
https://www.sleepfoundation.org/sleep-apnea/alcohol-and-sleep-apnea
Aici scrie despre faptul ca alcoolul poate contribuii si la cea obstructiva si la cea centrala, desigur ca la unul care bea putin e mai mult obstructiva, la unul care bea de numa, numai dupa examinare, se mai poate verifica.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Foarte smecher, n-am auzit de asa ceva, pare revolutionar.
Cred ca primul pas ar fi sa merg la alcolici anonimi...Ideea e ca eu din totdeauna am facut sport si am mancat ok dar am picat in patima asta nenorocita, mi-am varsat frustrarile in ea.
Tin minte exact cum a aparut apneea...beam cate o sticla de tarie zilnic si la un moment dat am inceput sa ma trezesc din ora in ora, ma lasasem o perioada scurta, luasem niste suplimente naturiste pentru liniste/calmare si imi revenisem, apoi iar am inceput sa beu si iar a revenit si acum nu mai pot sa o opresc asa usor.
Din ce am citit abuzul de alcool este unul dintre factori.
Vecinul meu e mai mic decat mine ca varsta dar evident tot tanar, si el tot asa, se trezeste din ora in ora si el ca si mine a umblat prin medici si analize si nu ii gaseau nimic.
El nu consuma alcool, cel putin asa zice, nu stiu ce vicii are, el zice ca a abuzat de cola, in fine.
Nu e gras, nu are alte probleme de sanatate, mi se pare ciudat, tot mai des apneea asta la tineret, eu am 31 el are vreo 26 cred.
Ideea e ca cu chiu cu vai i s-a pus un diagnostic de apnee si acum are masca, dupa lungi plimbari pe la medici si tratamente psihiatrice ineficiente.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Cum afla medicul de care e apneea?

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Am uitat sa zic, in perioada aia faceam multe ture de noapte, are vreun impact?
Mama, tin minte veneam acasa dupa tura de noapte si in loc sa dorm, de multe ori luam sticla in mana laughing cat de dobitoc eram.
In mintea mea eu eram ciumeg ca imi varsam problemele si frustrarile in beutura.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

A fost o data o faza, n-o s-o uit niciodata, venisem de la tura de noapte, am facut un dus, am mancat si m-am dus sa imi iau un pachet de beri, pachet din ala cu 6. Dupa ce le-am baut m-am dus la baie si cand ma uit in oglinda aveam strabism la un ochi, da rau frate, era stramb ca dreacu laughing.
Iti dai seama...ce impact avea asupra muschilor si la tot de fapt.

| randomuser009 a răspuns (pentru TimberWolf):

Asta tine de ceva: suprapregatire(supraspecializare), a medicilor pneumologi si neurologi, deci nu prea stiu, poate cu Polysomnograf, sau ceva de genul.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Multumesc de raspunsuri, esti un om super si inteligent big grin.
mentionez ca mai am si libidou scazut, anxietate, in special dimineata, stari de depresie, dar astea pot fi explicate usor din lipsa somnului.
Apnee e sigur pentru ca acu multi ani mi s-a spus ca sforaiam tare si ma sufocam, eram vanat la fata, in prezent nu sforai si nu ma sufoc, doar ma trezesc continuu.

| TimberWolf explică (pentru randomuser009):

Dupa baute eram vanat la fata si ma sufocam cu sforaieli, in rest nu aveam nimic.