| Radandam a întrebat:

După cât timp își face un antibiotic efectul? Dupa ce il termini de luat complet? Sau dupa cateva pastile? Ma refer la Augmentin in cazul de față

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 09Ioana09 a răspuns:

De cand incepi un antibiotic, de atunci începe sa iti faca efectul până la terminarea lui. In timpul antibioticului nu consuma alcool deloc, daca fumezi incearca cel puțin sa nu fumezi foarte mult.

| Radandam explică (pentru 09Ioana09):

Nu consum alcool, nici nu fumez.Mulțumesc pentru răspuns.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Efectul se observa mai bine dupa 3 zile.

| JicaContra a răspuns:

Jumatate de ora dupa ce il iei
insa efectele sunt VIZIBILE dupa cel putin 1-2 zile in general
dupa 3-4 zile pare degeaba, DAR
daca nu il iei cel putin 5 zile, dar maxim 7, atunci infectia poate sa revina, din cauza ca trebuie sa dai in gol cel putin o zi ca sa fi sigur ca a disparut infectia de tot

| Dana1999 a răspuns:

Nu trebuie să l intrerupi căci bacteriile nu se distrug asa usor si repede. Trebuie să l iei atat cat ti a zis medicul!