| anonim_4396 a întrebat:

Durerile aproape constante de picioare și uneori puternice pot fi un simptom al cancerului osos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauzele sunt multiple. Ce alte probleme mai ai? Te doare și coloana? Gata ai dat-o și tu în ipohondrie acum că copiii ăștia de pe aici, exact la ce r mai rău te ai gândit.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic daca vrei sa afli.

| Jugoslovenska a răspuns:

Asa zic si alea pe ciclu, ca au cancer la pi...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, de multe ori și spatele. sad De exemplu, dacă stau mai mult timp într-o poziție...simt o durere aproape insuportabilă uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jugoslovenska):

Acum nu îs "pe ciclu" ca să dau vina pe asta...și nici măcar înainte de...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Posibil sa fie lombosciatica, inceput de hernie de disc, sedentarism...mie îmi radiază de la coloana până în calcai uneori... Dar eu știu că din cauza sedentarismului am aceasta problema cu coloana. In cazul tau nu mă pot pronunța :*

| Irinel15123532 a răspuns:

Un simptom atat de comun cu o larga arie de cauze, nu poate fi rezumat la cancer osos fara nici o analiza. Parerile multora sunt doar ipoteze, nu le poti lua drept un verdict definitoriu.
Acum ceva timp aveam dureri de cap in continuu timp de 3 saptamani, pe internet scria ca ori am tumora pe creier, ori am vase de sange sparte, in urma analizei facute la medicul de specialitate, s-a demonstrat doar ca de la prea mult stres, mai ales din cauza muncii peste program am ajuns sa am aceste simptome din cauza epuizarii, nicidecum vreo tumora pe creier.
Viziteaza un medic specialist si nu te panica, cel mai probabil cauza descrisa de tine este la sfarsitul listei de lucruri pe care le poti avea din cauza acelor dureri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc. happy

| Mosotti a răspuns:

Poate si de la diabet adica daca ai o neuropatie ceva, dar nu e sigur, analizele le-ai facut? Daca glicemia e ok, nu e dela asta.

| Dddonkey a răspuns:

Nu mai alerga prin vise.

| NLS a răspuns:

Majoritatea formelor de cancer sunt insotite de dureri suportabile, pe care abia daca le bagi in seama.

Cancerul osos e insotit in fazele critice de dureri, insa cand ajungi la acea etapa, cam ai nevoie imediat de morfina.
Permanent.
Deci, cred ca realizezi si singura ca nu sunt doar "dureri puternice".
Am cunoscut 2 persoane care au avut, dintre care de una am fost foarte atasat (invatatoarea).
Ambele cu aceleasi simptome.
Invatatoarea mea zbiera saraca, incat o familie din vecini s-a mutat la parinti pana ce doamna a fost rapusa de boala.
Si nici dupa ce i s-a administrat morfina n-a fost chiar usor.

In ce te priveste, mergi la medic urgent, chiar daca ar fi o problema ce vine de la coloana, trebuie tratata in timp util.

Ar putea fi vorba si despre chestii mai usoare (desi nu banale) : reumatism, artrita.
Orice ar fi de fapt, cu cat amani vizita la medic, cu atat se va agrava.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu si daca esti in perioada de crestere (pubertate), cand cresc oasele si durerile sunt prezente si normale.
Esti sigur ca-i vorba de durere osoasa? Ca-i in interiorul osului, nu a muschilor sau a tendoanelor?

| Jugoslovenska a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ciclu la cap tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jugoslovenska):

Îmi iese sângele pe ochi la câtă răutate citesc în mesajele de pe TPU... laughing
Oamenii sunt răi, după părerea mea, ori din prostie, ori din durere.
Dacă vrei să stai de vorbă cu cineva să te descarci, mă ofer. happy
Apoi sunt sigură că vei oferi răspunsuri mai la locul lor.

O seară frumoasă să ai!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

A trecut de mult pubertatea...

| Jugoslovenska a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnisoara m-as spovedi cu mare drag la tine in poala, nu te tine psihicul sa asculti povesti care ataca ramura psihologica si nu pari prea desteapta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jugoslovenska):

Glumești? Am fost admisă la Facultatea Veții... Aici nu intră nimeni fără abilități speciale.

| Jugoslovenska a răspuns (pentru anonim_4396):

I-auzi fa ce noutate sa moara mama, scoala vietii o au toti fraierii, lucrurile cu adevarat importante cine le mai are?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jugoslovenska):

Cine le caută. happy
Căutați și veți găsi.

| Jugoslovenska a răspuns (pentru anonim_4396):

Las` ca doar eu stiu cat am cautat si n-am gasit, nu are rost sa imparti bunatate