| Gearga a întrebat:

Este indicat sa nu mai mananci dulciuri?
De la sfarsitul lunii iunie, am decis sa nu mai mananc dulciuri deoarece consumam extrem de multe, probabil mancam 300-400g de dulciuri pe zi.
De atunci nu am mai mancat nimic dulce, zaharul il obtin doar din alimente (lapte, fructe, paine etc.). Dar oare consum suficient de mult zahar pe zi? Unele persoane zic ca e bine sa nu mai consumi alimente cu adaos de zahar, altele nu. De asemenea, eu fac si sala, alimentele cu zahar au si multe calorii, asta fiind in beneficiul meu. Eu n-as mai vrea sa consum, mai ales ca am trecut peste perioada aceea in care organismul imi cerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal ca e bine, zaharul e nociv pentru organism. Daca poti sa-l lasi si sa-l inlocuiesti cu ceva natural gen miere, e ideal.
Mananca si mai multe fructe, iei `zaharul` necesar si din ele sau ciocolata neagra

| MihaelaDart a răspuns:

Este foarte bine că ai renunțat la zahăr. Sănătos este bine sa nu consumi zahăr, este cel mai dăunător. Îți poți face dulciuri cu faina fara gluten și îndulcite cu zahăr de ștevie, eritrit (nu conține calorii) sau îndulcitor. Caută informații pe internet despre alimentația low-carb care este cea mai sănătoasă, poți să și slăbești ori doar să-ți menții greutatea. Daca faci sală, cel mai indicat sa consumi proteine și nu zahăr.