| SilverINK a întrebat:

Este legal faptul ca un medic a anesteziat general un pacient pentru sinplu fapt ca este agitat fara sa ceara acordul familiei?
Este vb de un spital privat, pacientul era suparat ca nu a primit hrana (era inclusa in pretul cazarii in spital) si pentru faptul ca primea intrebari indiscrete din partea angajatilor, gen (cati fii aveti, unde lucreaza, etc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Esti sigur ca i-a facut anestezie generala?
Nu cumva pacientul era agitat si violent si a fost doar sedat?

| mihai69 a răspuns:

Știi tu sigur tot ce s-a petrecut acolo?
Mie mi se pare că personalul a procedat corect, pacientul reacționând disproporționat la niște faze normale.
Cât despre „anestezie generală" - mi se pare că n-ai habar despre ce vorbești. Că pacientul a fost sedat - posibil, dar cu siguranță actul a fost justificat.
Și dacă nici la un spital privat nu e bine... oare unde crezi că ar putea omul ăla să fie tratat?!?

| alessia5158 a răspuns:

La internare pacientul(sau un apartinator, in cazul in care pacientul este in incapacitate de a decide) semneaza un formular" de consimtamant" in vederea tratamentului(sau a operatiei, dupa caz). Semnand, pacientul isi da acordul ca medicul sa aplice proceduri suplimentare (care se justifica medical) in cazul aparitiei unor situatii neprevazute.
Intr-o astfel de "situatie neprevazuta" se incadreaza si agitatia despre care spui! Toate spitalele, fie particulare, fie de stat detin un protocol special intocmit care se refera la metodele aplicabile pacientilor prezentand agitatie psihomotorie accentuata --- citeste continutul unui asemenea protocol apartinad unui spital privat la pagina 17 din link-ul:http://www.sfantulsavabuzau.ro/acreditare/arhive/Proceduri%20generale.pdf

p.s. Este gresita exprimarea ta cum ca "un medic a ANESTEZIAT GENERAL" un pacient agitat! Faptul ca i-au administrat o injectie cu un medicament care l-a facut sa se linisteasca si sa doarma NU inseamna ca l-au "anesteziat general"!

| Holy2010 a răspuns:

Daca pacientul facea scandal e absolut normal sa fie sedat. Personalul medical nu este obligat sa suporte circ si nici restul pacientilor. Cat despre anestezie generala...informeaza-te inainte sa scrii asemenea enormitati.

| SilverINK explică (pentru alessia5158):

Este vb de o afectiune grava 'tromboza venoasa profunda', si mam expimat corect 'anestezie generala' despre ea este vb.