| Radandam a întrebat:

Exista aparte de tensiune în care îți poți lua singur tensiunea fără sa ai cunoștințe medicale? Adică sa iti arata aparatul singur cât ai? Ce preț ar avea? Cum se numește? Sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E plin târgul de ele, cu o sută și ceva, găsești pe oate gardurile

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpara tensiometru digital numai din farmacie unde le gasesti omologate, daca cumperi din piață sau de pe internet risti sa i ei aparate defecte care dau erori in masurarea tensiunii, si dai si multi bani pe ele.Cauta la farmacie tensiometru omron sunt foarte bune chiar daca costa mai mult sunt de calitate plus ai garantie 3 ani

| Radandam explică (pentru sierra1):

Dar sunt eficiente. Adică practic le pui pe brat și ele singure arata pe ecran cât ai? Se pot folosi ușor?

| Radandam explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am luat unul din farmacie am dat 240 de lei pe el.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Radandam):

Atunci tu deja ai unul omologat de ei si foarte bun.Foloseste l ca aparatul i ti arata pe display pulsul si tensiunea arteriala.

| Radandam explică (pentru CristiDinBucuresti):

Îmi arata pulsul și saturatia oxigenului

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Radandam):

Acela este pulsoximetrul, vad ca le incurci rau de tot, pulsoximetru arata pulsul si saturatia oxigenului, tensiometrul arata bătăile inimii si arata un P de la pulsul cardiac ritmul cardiac

| darrio2007 a răspuns (pentru Radandam):

Daca este din farmacie e bun. Asa am si eu. Cam scump dar merita.

| Simpatic a răspuns:

Se vede ca esti copil dupa ce intrebari postezi, normal ca exista se numesc tensiometre, si cu cat sunt mai scumpe cu atat sunt mai bune, recomand omologate din farmacie sa fie luate.
Tu ce ti-ai cumparat se numeste oximetru si masoara oxigenul din sange, saturatia oxigenului si mai afiseaza si pulsul cardiac