| Vieru_Raluca_1997 a întrebat:

Exista sanse sa slăbesc macar un kg pe luna daca mănânc mai puțin și mai multe legume si fructe fără pâine, dulciuri și alimente prajite? Am 1.62 si 60 kg☹

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Cu siguranta, poate si mai mult. Nu esti grasa oricum, dar daca vrei sa mai slabesti, fa si putin sport si vei vedea schimbarea

| siriusblack98 a răspuns:

Esti deja la greutatea ideala pentru inaltimea ta.Dar da, cu siguranta o sa te ajute enorm sa slabesti.Incearca de asemenea sa nu mananci noaptea si sa ai un program fix de mese pe care sa il respecti.

| xxzotjexx a răspuns:

Nu e vorba de mancat mai putin, ba din contra.
Mananca mult si sanatos, poate suna aiurea dar asa e!
Primul lucru pe care trebuie sa il faci e un program, trebuie sa ai trei mese pe zi la un interval de câteva ore si 2 gustari însemnând un fruct sau un iaurt. Dar programul asta trebuie respectat zilnic.
Si cred ca te va ajuta sa slăbești mai mult de 1 kg intr-o luna.
Si asigura-te ca cina o iei cu vreo 3-4 ore inainte de somn big grin

| eueu1996 a răspuns:

Parerea mea e ca si stresu e de vina. uite eu am avut o perioada pe la 15 ani cand am ajuns pe la 1 70 sa am 67 de kg m-am chinuit cu diete sport de toate nimic nu ma ajuta. intr-o zi m-am enervat si mi-am bagat cv in toate si mi-am spus ca cine ma place ma place si asa. Dupa asta am slabit singura pana pe la 60 si dupa pe la 17 cand mam apicat de fumat am fost ajuns pe la 56. bine ca acum am mai pus dupa ce am nascut. am 1.73 si 60 de kg dar ma simt ok

| wqf a răspuns:

Da, droguri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai greutatea ideală 1, 62 si 60 kg esti numai bine, de ce vrei sa labesti? Daca aveai 90 de kg atunci se punea problema sa slăbesti rapid sa ajungi la o greutate egala cu inaltimea, dar asa nu vad rostul chinului de a slăbii cand tu arati perfect, cine ti a bagat in cap ideea cu slăbitul? Ce varsta ai, 20 sau 21? Sanatate multă si nu te lua după ideile nimanui cu slabitul, mai bine maninca sanatos hidrateaza te si lasa gura lumii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sa slabesti. scuze m-am grabit

| NLS a răspuns:

Evita zaharul si orice fel de dulciuri, bea apa multa (in special cand ti-e foame), evita prajelile si grasimile, mananca paine putina. Evita mancarea de tip fast food, pateu, parizer (contine multa grasime si sorici).
In rest, mananca supe de legume, carne fiarta sau la grill, sau gatita pe abur (fie exista chestii electrice, fie niste farfurii zburatoare folosibile pe aragaz clasic- orice sursa de flacara).
Si daca nu poti fara dulce deloc, impune-ti creierului sa accepte ciocolata neagra (macar 70% cacao).
Poti face tarte de legume din aluat fraged, (ciuperci, de preferinta proaspete (daca sunt din borcan spala-le bine), ardei rosu, ceapa verde, masline verzi, felii de rosii, branza tip telemea sau feta, salvie si rosmarin).
Sau omleta cu legume (cam aceleasi legume de mai sus, plus niste morcov ras), insa eu folosesc alte mirodenii (busuioc si curry).
Si orice ai manca sau nu, fara putin sport nu rezolvi nimic.

| Imgonnakillyou a răspuns:

Buna! Vorbesc din cunostinta de cauza. Poti slabi si 1 kg pe saptamana. Eu am 1.70. In vara aveam 67 de kg si nu aratam prea bine. Am incercat sa merg la sala, dar nu a mers, pentru ca atunci cand ieseam de la sala mancam inghetata si fornetti. laughing Au aparut cateva probleme de sanatate si a trebuit sa ma cumpatez cu mancatul. Nu am luat atitudine chiar din vara, cand am sesizat problemele, ci mai tarziu, prin octombrie. Evita chips-urile, sucurile cu acid, dulciurile in exces, fast-food-ul. Cam din decembrie am reusit sa ma abtin de la mancat prostii, cam greu, fiindca sunt destul de pofticioasa. Mancam doar dimineata inainte sa plec la scoala, si apoi cand veneam de la scoala si uneori seara pe la 6-7. Nu manca fructe seara. Bea apa plata. Mananca mancare gatita doar de tine/mama ta. Axeaza-te pe supe, mancarici cu carne slaba, orez. Evita prajelile si uleiul! Cand ti-e pofta de un suc, ia-ti Nestea, in loc de chips-uri mananca niste stixuri. Sau poti manca, dar foarte cumpatat si RAR. Daca ai mancat azi chips-uri, nu mananci si maine si mai bagi si ciocolata, etc. Ai grija de alimentatie, sa nu ajungi la probleme de sanatate ca ale mele. A, am uitat, de la inceputul lui decembrie, pana acum, am slabit 4 kg, adica am 63 kg (pe mancate, ca uit sa ma cantaresc dimineata, deci am vreo 62 de kg si ceva). Incepe treptat, sa ti se obisnuiasca organismul. Eu nu ma infometez deloc si mai fac si sport (sunt in echipa de atletism a liceului si merg foarte, foarte mult pe jos). Sper ca te-am ajutat, imi poti da mesaj pentru mai multe intrebari. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamaaaa, ce grasa esti! Tre sa slabesti 3 kg pe luna. Si in 10 luni ai slabit de tot!

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

Daca mai faci si miscare o sa slabesti mai mult de un kilogram

| Imgonnakillyou a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Greutatea ideală e atunci când ai cu 10 kg mai puțin decât numărul centrimetilor. Ea are 1.62, ideal ar fi să aibă 52 de kg. Însă asta variază în funcție de organism.