| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun motiv pentru care se justifica nevaccinarea? Eu sunt nevaccinat dintr-un motiv penibil si acum am luat covid happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singurul motiv valid este contraindicatia, dar sunt putine cazuri de aceasta natura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și care este acel motiv penibil?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput cand a aparut vacciunul, in a3-a zi a aparut la stiri primul mort de la vaccin in Romania... poate asta e motivul

| Frank51 a răspuns:

Și iti place să te lauzi cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, frica de acele efecte secundare pe termen lung, răspunsul este frica.

| Lukasssz a răspuns:

Nu exista motive care justifica nevaccinarea, vaccinul e sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum e frica un motiv bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am fost si mi s-a facut rau stand la coada la vaccin, adica probleme de sanatate

| sylarbc a răspuns:

Da, uite eu am probleme cu, coagularea sangelui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate fi o frica nejustificata cauzata de analfatesim funcțional, sau sa fie influențată de unele articole, chiar de media sau, mai este frica preluata din seria efectul turmei. O sa vedem în câțiva ani dacă aceasta frica se va dovedi a fi nejustificata sau nu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sylarbc):

Si iei tratament? Se poate lua

| Motisor a răspuns:

Motivul pentru care se justifica nevaccinarea este ca nu exista nici un motiv serios pentru care sa fii vaccinat. Din toata populatia planetei aproximativ 3, 2% s-au infectat cu acest virus, din cei infectati cel mult 2% au murit(in conditiile in care daca tu te impiedici ai mori si din intamplare aveai si covid tu esti pus ca mort de covid), adica aproximativ 0, 06 din întreaga lumea a murit de covid până acum, pe langa aceste procente total penibile pentru o "pandemie"(vezi ciuma bubonica unde între 30% si 60% din întreaga populatie de pe pamant a murit). Si mai e de adaugat, majoritatea deceselor sunt la persoanele vârstnice, adica dacă ești sub 60 de ani ai mai multe sane sa fii călcat de masina decat sa mori de covid. Tot ce am zis este statistic demonstrat, dupa informatiile date de cei care conduc aceste demersuri cu privire la pandemie. Si dupa informatiile lor, statistic nu are nici o logică aceasta pandemie, deci nu există nici un motiv pentru care sa te vaccinezi. Ba chiar aș mai aduga, matematic vorbind, risti mai mult daca te vaccinezi. Chiar daca te vaccinezi tot poti sa te îmbolnăvești si tot sa faci forme grave si sa mori(tot guvernele spun treaba asta, nu e de la mine sau de la nu stiu ce guru al covidului), deci vaccinandu-te nu elimini nici un risc, ba mai mult adaugi cel putin un risc in plus(efecte adverse covid, chestii confirmate tot de guvernare), daca nu mai multe, pentri ca nu știi ce efecte produce pe termen lung acest vaccin. Deci in concluzie nu există nici un motiv pentru care sa te vaccinezi, statistic vorbind.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Nu sunt de acord cu ce ai spus, vsccinul scade severitatea

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

No, nu prea ai cu ce sa nu fii de acord, statistic e adevarat ce am zis. Scade severitatea, nu am zis ca nu, dar nu sunt date suficiente să știm cat de mult scade in condițiile in care deși esti vaccinat tot faci boala, tot împrasti boala chiar daca nu faci boala si tot mori deci nu sunt daca concrete. Asta e adevarul nu e o parere personala. Dar e ok sa iti spui parerea, doar asta înseamnă sa fii liber, spre deosebire de vaccinarea asta forțată, zic forțată pentru ca daca eu vreau sa mor dea covid si îmi asum nu reprezit un pericol penteu nimeni(că oricum împrăștii boala si cu vaccin), cine nu vrea sa moara de la covid sa se vaccineze si isi asuma sa moara de la vaccin si gata, fiecare cum vrea asa ar fi corect, asta era o parere personală apropo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Motisor):

Când este o problemă de viață și de moarte este preferabil să te informezi din surse credibile. Ceea ce prezinți dta aici sunt de la radio șanț.

| Motisor a răspuns (pentru sadrian46):

Domnul sadrian, radio sant poate asculti dumneata. Pur si simplu am cautat pe google covid cases world si mi-a dat toate cifrele despre care vorbesc. Datele sunt din surse autentice si credibile poti verifica si dumneata. Daca dumenata ai alte date sunt total deschis sa le primesc, numai sa le dați, cu siguranță nu va fi nici o diferență din punct de vedere statistic. https://support.google.com/......er/9814707

| AvalohAlyn a răspuns:

Frica poate nu e cel mai justificat motiv pentru nevaccinate dar e cel mai des întâlnit și plauzibil și până la urmă e o reactie naturala a omului.Eu de asta nu mă vaccinez, de frica dar nu îmi pasă ce zice lumea, creierul meu știe că îi e frica de reacțiile adverse și cu asta basta, nu pot lupta prea mult cu ea, că frica de cele mai multe ori te înfrângelaughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Motisor):

Inteligența umană diferă de cea a roboților prin date plus interpretare. Iar interpretarea umană este cea orientată spre viață și supraviețuire. Eu am niște ani, pe care îți doresc și dta să îi ajungi și știu un lucru. Că vaccinurile au salvat milioane de oameni de la moarte. Pe mine m-au salvat de la boala turbării, tetanos, și tuberculoză. Morți de covid care au crezut în datele statistice în care crezi dta, și nu s-au vaccinat, am cunoscut de asemenea.

| Motisor a răspuns (pentru sadrian46):

Va înțeleg si va respect cu adevărat varsta, si sunt de acord cu alte vaccinuri, acolo sunt cu totul alte statistici(totusi nu am datele necesare sa vi le pot prezenta). Problema ca statistic covidul nu se compara cu aceste boli, de exemplu tuberculoza despre care ati amintit, unde daca o capeți poți sa iti faci testamentul, exista un caz unde un singur bolnav de tuberculoză a îmbolnăvit un întreg avion. Dar covidul e alta poveste, nu am nimic cu vaccinurile, doar cu vaccinul anti covid, care nu își are rostul, nu isi are rostul in aceste conditii de fortare a vaccinării. Cauza nr 1 de decese pe an sunt bolile de inima, daca o luam asa, guvernele lumii ar trebui sa interzica alimentele bogate in grasimi, ar trebui sa avem doar salata si morcovi in supermarket, sunt sigur ca daca ar proceda asa decesele din urma bolilor de inima ar scadea cu cel putin 30% ceea ce este enorm. Si acum ca a aparut boala asta care nu reprezinta o amenintare reala din punct de vedere statistic, se impun atatea resteictii fara noimă, cand exista chestii mai grave decat această "pandemie".

| Nirvanaaa a răspuns:

Singurul motiv e alergia la o substanța din vaccin. Aia se afla dacă pacientul face o doza și face șoc anafilactic. Mi se pare ca nu se mai repeta vaccinarea cu a doua doza, sau se face cu supraveghere strict medicala. Nici cei cu alte alergii in general nu au contraindicatie, singura regula e sa fie un alergolog pe acolo.

| DonEduardo a răspuns:

Probeme de sanatate.