| tina28 a întrebat:

Fiola de gluconatul de calciu se poate amesteca intr-o seringa cu vitaminele b1 b6 si b12? trebuie administrate doar intra venos sau se pot face si intra muscular?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Vitamina B12 se administreaza strict intramuscular, in timp ce Gluconatul de Calciu se administraza strict intravenos( facut in afara venei da necroza de tesut). Vitaminle B1 si B6 pot fi administrate atat intramuscular, cat si intravenos si se poate amesteca cu Calciul in injectia intravenoasa.

| intrebcvtpu a răspuns (pentru Abh):

Buna, as dori daca se poate niste informatii in legatura cu un tratament cu B1, B6, B12 si Vit. C injectate intramuscular. Vitaminele b1, b6, b12 se pot combina in aceeasi seringa si vit. C de 5 ml in alta seringa cele 2 seringi injectate una in stanga si cealalta in dreapta?, multumesc.