| stylemakeup a întrebat:

Hei! Ce parere aveti despre diabet? Stiti persoane cu aceasta boala? E o boala grava? In special de cel TIP 1, ma intereseaza. Am o prietena la spital care e internata pentru ca a descoperit ca are diabet, si nu vreau sa ma duc si sa o enervez cu intrebarile mele. Are voie dulciuri, fructe? Va rog, raspunde-ti-mi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. e o dereglare a metabolismului, o boala incurabila dar cu care se poate trai fara probleme daca respecti niste reguli de alimentatie in primul rand

2. tatal meu sufera de acesta boala de mai bine de 10 ani.

3. nu are voie dulciuri sub nicio forma. Fructele sunt ok, in special cele mai acre gen portocale, mere, kiwi

6 răspunsuri:
| PaintedGalaxy a răspuns:

1. E o boala... Nu o pot descrie sad
2. Bunicul Meu
3.Depinde de caz sad
4. Nu mai are voie sa consume alimente cu glucoza. ( In cazul bunicului meu ) ( Exista alimente speciale ) ( In aceasta perioada incearca sa nu o supui la mult stres )

| CrissuStef1998 a răspuns:

Diabetul de tipul I nu este foarte grav se poate trata cu medicamente, are voie sa manance cel putin o briosa sau ceva ce nu contine mult zahar insa dupa ce ia o perioda lunga de timp medicamente. Nu iti face griji!

| stylemakeup explică (pentru CrissuStef1998):

Medicamente? Face injectabil toata viata -_-

| stylemakeup explică (pentru CrissuStef1998):

Medicamente? Face injectabil toata viata straight face

| CrissuStef1998 a răspuns (pentru stylemakeup):

In fine... ideea conteaza eu zic sa ii fi alaturi si sa o faci sa semita bine ca o prietena adevarata! Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi DETALII la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......endent_862

http://www.diabetzaharat.ro/wp/introducere/diabet-tip-1

Toate cele bune.