| Mario19989 a întrebat:

Hei,mă poate ajuta cineva sa interpretez rezultatele mele RMN,abia peste câteva zile voi ajunge la neurolog și stau cape ace:

Examinarea IRM cranio encefalica Sag T1, ax t2, cor flair,difuzie,Swan, ax t2 Cube evidentiaza:

-spatii lichidiene pericerebrale infra si supratentoriale cu dimensiuni normale
-absenta anomalilor de semnal decelabile la nivelul encefalului și ventriculelor
-conflict vasculo nervos: intre un RAM arterial și nervil acustico vestibular drept
-sistem ventricular simetric bine delimitat cu dimensiuni normale,ventricul supranumerar Vergae
-structuri mediane in poziție normala
-sinusuri,frontal drept maxilare,sfenoidale,și celule mastoidiene drepte și stangi cu dezvoltare și pneumatizare normala.
-discreta îngroșare mucoasei celulelor etmoidală bilaterale si sinusului frontal stâng
-continut orbitar fara anomali
Decelabile
-hipertrofie a cornetelor nazale, inferior și mijlociu pe partea dreapta
-chisturi Tornwaldt drepte și stangi cu diametrul axial maxim de 5 MM.

Concluzii IRM:

-fara evidentieri de leziuni, edem sau mase la nivelul encefalului sau ventriculelor.
-discreta îngroșare mucoasei celulelor etmoidală bilaterale si sinusului frontal stâng
-conflict vasculo nervos: intre un RAM arterial și nervil acustico vestibular drept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Sunt in situația ta. Eu merg la neurolog abia vineri. Doar un neurolog poate să-ți traducă rezultatul. Să iei și DVD-ul cu tine.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Sunt mai multe lucruri "anormale" în RMN, dar niciunul nu este periculos (sau canceros).

Dacă ai făcut RMN din cauza unor amețeli, probleme cu auzul sau echilibrul, este clar de ce: unul dintre ramurile unei artere cerebrale apasă pe nervul vestibulocohlear drept. Nervul vestibulocohlear este nervul cranian cu numărul VIII care se ocupă de echilibru şi de auz. De aici poți avea tinnitus, amețeli sau probleme cu auzul.

S-au observat de asemenea îngroşări ale mucoasei sinusurilor şi turbinelor nazale. Asta îți poate da impresia că nu poți respira foarte bine.

Chisturile Tornwaldt sunt congenitale, adică te-ai născut cu ele. Nu ar trebui să îți dea probleme, dar în situația în care cresc, ar putea să îți dea probleme la respirație. Se află în partea nazală a faringelui.

| alina2k18 a răspuns:

Ai ameteli, tinitus?
Pentru ce ti-a fost recomandat acest RMN?
Hipertrofia cornetelor nazale= fonfaiala, posibil o rinita cronita ( curge nasul mai mereu, e infundat).