| Andreea930 a întrebat:

Hei.
Mi-a apărut pe unghii niște pete albe, sunt lipsă de calciu? Am niște pastilă de calciul d3 efervescente le pot lua chiar dacă nu am consultat medicul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denis140 a răspuns:

Iti sugerez sa te duci la medicul de famile sa iti prescrie o reteta, si cate pastile sa iei pe zi, si petele acelea albe pe unghii sunt lipsa de calciu.
Funda? big grin

5 răspunsuri:
| Trioda a răspuns:

Nu.
Consuma morcov, serios iti va treci in scurt timp!

| anonymus4106 a răspuns:

Nu sunt de la lipsă de calciu. Dacă crezi că ai deficit, în primul rând uită-te cât D3 conține o pastilă. Dacă e 20 micrograme, e foarte puțin. Dacă vrei neapărat să verifici, trebuie să faci niște analize ca să-ți prescrie doctorul doza mai mare de vitamina d. Nu lua pe auzite.

| Andreea930 explică (pentru anonymus4106):

Am făcut analize la spital și mi au ieșit bune

| Donsavas a răspuns:

Poti lua un timp. Nu se întâmplă nimic rau.

| Andreea930 explică (pentru Donsavas):

Am întrebat doctora de familie a mea despre calciu vitamin d3 și a zis să nu iau că fac pietre la rinichi. Și le-am aruncat!