| Meli2314 a întrebat:

Hei, mi-au aparut multe bube pe corp si nu stiu de ce..Mananc deseori picant, o fi de la asta!? Varsat de vant am avut. Oare de la ce le am si ce sa fac sa treaca mai repede? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Multa lume mananca picant si n-am auzit sa produca bube.

| Meli2314 explică (pentru doctorandus):

Ok, atunci sa fie o alergie la ceva sau ce?

| doctorandus a răspuns (pentru Meli2314):

Nu stiu, mergi la medic.

| WhiteLife a răspuns:

Mergi maine la medicul de familie. Dar daca e urticarie iti va recomanda un regim cu cat mai putine condimente (si cat mai putina sare). Daca ai prin casa Aerius poti lua o pastila sa vezi daca esti mai bine dimineata. Daca te mananca, ajuta pasta mentolata, racoreste pielea si mai reduce inflamatia. Dar e nevoie de medic sa puna un diagnostic si sa dea un tratament.

| ariannakaterine a răspuns:

Hey! Cel mai bine ar fi să te duci la medic. Nu cred că există o legătură între consumul de alimente picante și apariția acelor bube pe corp. Chiar dacă nu este vărsat de vânt (pentru că ai avut deja în trecut), există și alte boli infecțioase care se manifestă prin apariția unor erupții cutanate pe corp, rubeolă, rujeolă, scarlatină etc. Poate fi vorba despre o alergie alimentară, ori poate sunt ciupituri de insecte!

| ariannakaterine a răspuns:

Ca să îți treaca mai repede du-te la medic, în funcție de tipul afecțiunii îți va prescrie un tratament medicamentos și cel mai probabil un unguent