| Prison a întrebat:

Hei. Sunt o fata de 22 de ani si inca din liceu m-am confruntat timp de 7 ani cu un tip de acnee severa. Am urmat tratamentul cu roaccutane timp de 8 luni si sunt efectiv dosperata. Am crezut ca in sfarsit o sa scap, in luna a 6 de tratament aveam un ten curat (cu pete, dar fara acnee) si in luna a 8 au inceput sa mi apara iar cateva. Tin sa mentionez ca am si ovare micropolicistice si probabil si asta e un minus din cate mi-a spus dermatologul. Nu stiu ce sa fac, nu pot accepta ca toata viata voi avea aceasta problema. Daca este cineva care a trecut prin asa ceva sau care ar putea sa mi dea un sfat, l as ruga din suflet sa imi scrie. Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu sunt in totalitate de acord, deoarece exista metode de tratament paleativ pentru inducerea ovulatiei si suprimarea efectelor cauzate prin administrarea de medicamente antiandrogenice.In prima instanta se folosesc anticonceptionalele din aceasta categorie si ulterior, pentru suprimarea efectelor si pentru stimularea ovulatiei, se prescriu diverse medicamente antiandrogene, cum ar fi Clomifen, de exemplu.
In plus, dupa diverse analize endocrinologice, se pot incerca tratamente si in acest sens, chiar si metode chirurgicale laparoscopice.
Este adevarat ca nu garanteaza vindecarea, dar daca esti interesata, ai putea incerca sa afli mai multe despre optiunile pe care le ai si ratele lor de succes, in primul rand pentru a evita complicatiile asociate acestui sindrom, ca de exemplu displazia endometriala.
Desigur ca tu stii mai bine ce si cum si ca asta este doar o opinie de pe internet.
Iti doresc, insa, multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Sindromul ovarelor micropolichistice are drept cauza o dereglare hormonala, aceeasi dereglare hormonala care cauzeaza si acneea in cazul tau si care poate cauza multe alte probleme.

Tu cu acele tratamente prescrise de catre dermatolog tratezi doar efectele evidente si anume cosurile, insa cauzele persista.

Ceea ce ar trebui sa faci este sa iti tratezi dereglarea hormonala si SOMP.Tratand cauza, efectele vor veni de la sine.Desigur, poti intreba medicul, in functie de ce tip de dereglare hormonala ai si de tratamentul prescris, daca in paralel poti lua tratament si pentru tenul acneic, astfel incat sa mergi pe doua fronturi.
Insa in primul rand, trebuie tratata cauza principala.

| Prison explică (pentru Floridori):

Mulțumesc foarte mult! Din pacate ovarele micropolichistice nu se trateaza, ci asa te nasti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Prison):

Nu sunt in totalitate de acord, deoarece exista metode de tratament paleativ pentru inducerea ovulatiei si suprimarea efectelor cauzate prin administrarea de medicamente antiandrogenice.In prima instanta se folosesc anticonceptionalele din aceasta categorie si ulterior, pentru suprimarea efectelor si pentru stimularea ovulatiei, se prescriu diverse medicamente antiandrogene, cum ar fi Clomifen, de exemplu.
In plus, dupa diverse analize endocrinologice, se pot incerca tratamente si in acest sens, chiar si metode chirurgicale laparoscopice.
Este adevarat ca nu garanteaza vindecarea, dar daca esti interesata, ai putea incerca sa aflii mai multe despre optiunile pe care le ai si ratele lor de succes, in primul rand pentru a evita complicatiile asociate acestui sindrom, ca de exemplu displazia endometriala.
Desigur ca tu stii mai bine ce si cum si ca asta este doar o opinie de pe internet.
Iti doresc, insa, multa sanatate!