| IonutMiclos a întrebat:

Hei tpu.Cum iti dai seama ca o raceala ți a trecut? Sau ca o raceala nu ți a trecut și încă ai probleme cu ea și asa.Ca mai exista termenul o raceala netratata poate duce la...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Nu mai trebuie să sufli nasul, îți revine vocea etc

| dez96 a răspuns:

O răceală comuna durează 5 zile, însă poate evolua. Nasul îți mai poate curge puțin după ce ți-a trecut raceala, la fel și gâtul răgușit. Trebuie sa o tratezi corespunzător ca sa te refaci într-un timp optim.
Daca nu îți trece și evoluează, îți dai seama de asta daca incepi sa respiri greu și să te doară in piept când respiri, atunci trebuie neapărat să mergi la medic. Sper că te-am lămurit! Multa sănătate!

| IonutMiclos explică (pentru dez96):

Ai idee de ce se intampla asa? Am carat un pat întrec desfăcut pe bucăți pana sus în pod adică doua etaje și acum gafai de oboseala.Eu fumez de 1 an și m-am lăsat de 2 săptămâni.E de la fumat sau de la raceala

| dez96 a răspuns (pentru IonutMiclos):

Este de la raceala, pentru că ai imunitatea scăzută. Trebuie sa te tratezi, cu vitamina C, odihna suficientă, etc. Corpul trebuie sa se refacă. Nu are nicio legătură cu fumatul.

| IonutMiclos explică (pentru dez96):

Ma bucur mersi frumos.Ma gândeam ca într un an de fumat sunt predispus la cancer pulmonar sau alte boli

| dez96 a răspuns (pentru IonutMiclos):

Este extrem de puțin probabil să ai cancer pulmonar. Cu plăcere! Sper sa te faci sănătos cat mai curând posibil!

| IonutMiclos explică (pentru dez96):

Mersi mult