| Radu994 a întrebat:

HEI TPU.De o saptamana si ceva beau cate3-4 cani de cafea(aproape 1 litru). Credeti ca as putea avea probleme serioase? De maine nu vreau sa mai beau deloc.Am 17 ani si sunt ingrijorat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este urmatorul: am baut cafea zilnic 2-3 ani mai bine, crede-ma ca mi-a distrus florina intestinala, nu este deloc utila, rar cine stie cum, este extrem de epuizat la volan si etc, ceea ce nu-i deloc recomandat la varsta ta si etc, nu iti recomand sincer, nu aduce beneficii, bea mai bine, ciocolata calda este mult mai putin nociva, decat cappuccino si cafeaua in sine, sau solubila. Mie imi este mult mai bine decat nu mai m-am atins de asa ceva, trezire normala, nu perturb ziua, nu imi provoaca rau la stomac, nu tu laxativ, nu tu nimic, mie unul mi-a cam distrus flora intestinala, cine nu stie sa nu vorbeasca, am patit-o pe propria piele si este foarte rea cafeaua pentru anumite organisme, iar tie la 17 ani nu iti trebuie, iti prapadesti inima si multe alte organe degeaba pe aceasta bautura "cafeaua".

9 răspunsuri:
| Dumnesao a răspuns:

Lasa-te,sau bea o cana cel mult inainte de ora 14, cafeaua in exces cauzeaza boli cardiace si poti face infarct miocardic.

| Pool77 a răspuns:

E bine sa bei cafea in cantitati mici.
Insa nici o data pe stomacul gol, te va distruge.

| AutumnDay a răspuns:

Uau, cam multa. Redu cantitatea treptat, altfel devii dependent de a bea cat mai multa cafea. O cana(100-170ml) e ok pe zi, dar nu mai mult.

| Dumnesao a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am avut probleme de acest gen, ai dreptate cu tot ce ai zis, dar la fel ca multe lucruri cafeaua este buna in doze de preferat mici, eu nu prea beau cafea de felul meu, poate o data la 1-2-3 saptamani cate 250-750 mililitri, din cate stiu o cafea este recomandata pentru cei care au de obicei pulsul mic. Oricum, foarte bine ca ai atentionat si pe altcineva sa nu pateasca ca tine, nu stiu daca se regenereaza fluora intestinala dar sper ca ai sa te faci bine, bafta big grin.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu zic ca e mult prea mult... cofeina din ea nu face bine deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnesao):

Dupa anumite tratamente si regimuri alimentare, m-am facut intr-un final mai bine.
Multumesc frumos, sanatate si tie!

| anamariarot a răspuns:

Cafeaua e buna in cantitati MICI. Iti sporeste atentia, ajuta la digestie si blocheaza receptorii pentru oboseala, dar daca exagerezi cu ea, fix efectele inverse: devii agitat, cauzeaza insomnii, creste tensiunea arteriala, duce la palpitatii, iti ingalbeneste dintii etc.
La tine e posibil sa fi cauzat dependenta si daca simti ca te doare capul cand nu bei, poti bea, dar putina. Limiteaza consumul la maxim o CEASCA(nu cana) pe zi, pot fi si zile in care sa nu bei deloc. Ai grija sa nu fie prea tare, iar dupa ce ai baut ceasca respectiva, bea un pahar cu APA, pentru ca de la cafea te deshidratezi.

| Rocsid a răspuns:

Daca e cafea fiarta si nu e tare e ok. daca e espresso nu prea e ok..si eu in sesiune beau cate 10 cani de cafele pe zi.dar o fierb si evit sa o fac tare.
Cafeaua e sanatoasa dar in cantitati decente. daca deja exageram facem ori diaree ori ne distrugem grav flora intestinala sau mai " fain" dezvoltam probleme cardiace.
Indicat ar fi sa mananci ceva inainte sa consumi cafea.

| Radu994 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns.