| StefaniaJess a întrebat:

Hei TPU, vreau sa stiu si eu daca dupa ce am terminat de luat antibiotice *pentru raceala* mai trebuie sa folosesc protectie alta decat anticonceptionalul.
Si daca da cat timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ionelaSong3 a răspuns:

Is mai bune pilulele de a doua zi, atat ca costa 50 lei

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Ca sugestie generala, desi inteleg ca nu asta ai intrebat, ar fi sa lasi pastilele anticonceptionale pentru alta data daca este posibil si daca nu sunt si alte motive de sanatate pentru care le iei.

Motivul acestei sugestii ar fi ca la o mare parte dintre persoanele care utilizeaza asa ceva s-a observat o luare in greutate uneori importanta.

Lovind zi de zi, cu mici pauze, cu hormoni artificiali, poate nu e cea mai inteleapta metoda.

Personal ti-as sugera prezervativul. E mai sigur.

Pastila de a doua zi este poate solutia cea mai proasta posibila deoarece reprezinta o bomba hormonala. Din pacate desi par mici aceste pastile nu sunt relativ inofensive precum tic-tac sad

| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand pentru raceala nu se iau antibiotice, sa stii pe viitor...
In al doilea rand nu inteleg intrebarea, ce legatura au anticonceptionalele cu antibioticele, sau cu raceala?

| StefaniaJess explică (pentru CuriousStuff):

Am luat antibiotice ca nu.mi trecea febra. Si am citit pe prospect ca interactioneaza. Scade eficienta anticonceptionalelor

| StefaniaJess explică (pentru cristimihailov):

Le iau pentru chisturi ovariene. Prescrise de doctor. Si pana la urma nu mi ai raspuns la intrebare.

| StefaniaJess explică (pentru ionelaSong3):

Le iau pentru chisturi si protectia este un bonus.

| CuriousStuff a răspuns (pentru StefaniaJess):

Acum am inteles si eu intrebarea ta.
Da, foloseste si o alta metoda contraceptiva in timpul tratamentului cu antibiotic cat si dupa, cel putin 2-3 saptamani.