| RoxyRoxanayo a întrebat:

Heii am 11 ani si 1, 55 inaltime si 58, 60 kg... As vrea sa va intreb ce greutate ar trebui pentru varsta mea si un site sau site-uri cu DIETE pentru slabit happy Si nu vreau sa aud din nou raspunsuri de genu : Pune mana pe carte si lasa-te de slabit sad
Deci acesti oameni sa nu mai comenteze sad Pentru ca ei nu stiu cat de jenant este ca toata lumea sa te insulte!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaspberryLover a răspuns:

Buna. Din punctul meu de vedere, nu esti plinuta deloc. Ai o greutate destul de OK pentru varsta ta. Nu cred ca trebuie sa ti dieta la varsta ta, pentru ca este normal sa ai kg in plus (esti in crestere - toate surplusurile o sa se puna peste un an-doi pe fese si sani, sa ai forme), dar daca chiar vrei sa ti dieta, eu am sa iti dau sfaturi happy

1. Renunta la masa de seara. Daca te apuca foamea, ia un pahar cu apa calda in care ai stors o lamaie mica. Iti va alunga orice foame.
2. Renunta la "albe" (pe cat posibil) : paine, faina, sare, zahar, paste, lapte, oua.
3. Bea apa. MULTA apa. Vreo 8 pahare pe zi. Adica 2 litri, cel putin.
4. Fara dulciuri. Inlocuitori perfecti - fructele.
5. Sportul. Mersul la sala... Poate nu vrei sa mergi la sala. Dar nici nu trebuie. Fa exercitii in casa, dimineata si seara. Primele zile sa fie usoare si de scurta durata, sa te adaptezi, pentru a nu-ti obosi corpul - sa nu mai poata face fata. Pe masura ce primele 4-5 zile trec, adauga din ce in ce mai multe exercitii si de o mai lunga durata. ▓ La inceput, fa exercitii timp de vreo 10-15 min. Treptat, pana la 30 min. Apoi o ora. happy

Si daca doresti, iti las si un mic meniu sanatos, care nu ingrasa, cat de cat adecvat varstei tale.

1. Dimineata : -iaurt cu fulgi.
- branza si rosii
- biscuiti
- banane (inainte de ora 11)

Gustare : - cateva migdale, alune, nuci.

Pranz: -salata
- peste
- pui

Gustare: -iaurt
- un fruct
- ceai din plante

Cina : - acel pahar cu apa calda si lamaie happy
* Insa daca nu te poti abtine, poti peste slab la gratar, o salata satioasa si gustoasa cu tot felul de legume, cateva feliute de branza cu rosii, ceapa, ridichi etc.

Sper sa te ajute. Desi nu e recomandat ca de la varsta asta sa incepi cu dietele, pentru ca ai nevoie de tot felul de nutrimente si vitamine pentru a te dezvolta frumos, eu ti-am dat mici sfaturi pentru o alimentatie corecta si echilibrata.
Bafta! :*

3 răspunsuri:
| RaspberryLover a răspuns (pentru RaspberryLover):

A da, si legat de sport happy Poti face plimbari in aer liber, dupa ce te intorci de la scoala, la pranz, sau seara. Mai ales vara, e o adevarata placere.
Rolele, bicicleta, inotul, dansul, badminton-ul, jogging-ul si mersul sunt binevenite in diete.

| Pool77 a răspuns:

Ba chiar asta am sa-ti spun. La 11 ani ce-ti pasa tie de cate kg ai? Doar nu te duci in cluburi,nu cauti iubit (cred,la varsta asta hm.) atunci la ce iti trebuie tie dieta? Dieta nu este recomandata nici adultilor,atunci tie care esti in crestere si organismul tau are nevoie de toate vitaminele posibile.
Greutatea nu merge pe varsta. Merge pe inaltime,si cam ai o inaltime destul de mare sunt si kg tale bune.
Eventual daca vrei, scade dulciurile, fast-foodul, fa sport si cam atat. Ti-am mai spus lasa dieta ca oricum la varsta ta nu se uita nimeni la tine. Bafta, si spor la invatat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6-7 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 7 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg