| Annaaaa123 a întrebat:

Heii ..sunt ff ingrijorata 0.0 ...azi m-a durut ff rau burta ..stiti voi fetele ..sii toti mi-au spus acelasi lucru "trebuie sa iti vina".0.0 si pana acum nu mi-a venit niciodata... si un lucru si mai ciudat e ca sunt singura din clasa caruia nu i-a venit straight face e chiar ciudat..si intrebarea mea e : dc nu mi-a venit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Zapqa a răspuns:

Poate nu esti destul de dezvoltata fizic.Hormonii nu se manifesta la fel la toate fetele.Sincer,nu astepta cu inima la gura sa iti vina si bucurate ca nu ai pentru ca e tragic de dureros si de scarbos. happy

| Annaaaa123 explică (pentru Zapqa):

Nu e chestia de asta ..ca vreau eu sa imi vina...doar ca mi se pare cam aiurea ca sunt singura straight face ...pe bune. ahh da ..si am uitat sa zic ceva ..am 14 ani

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Du-e la doctor

| Raniia a răspuns:

De ce nu ti-a venit? nu exista un anumit''moment potrivit''prima menstruatie apare cand organismul tau este pregatit. Orientativ apare cam la 2 ani dupa ce sanii incep sa se dezvolte, dupa ce observi o secretie vaginala la scurt timp dupa ce apare parul pubian. Oricum te va lua prin surprindere si este o parte normala din viata ta.

| diverse a răspuns:

Nu e asa tragic mai timp inca nai numai 14 ani mai sunt fete ca si tine nu-ti fa nici o grija inca hormoni nu s-au manifestat ca si la restul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
O să ai în curând menstră.
Te invit să citeşti şi aici să vezi cum stau lucrurile,
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat detalii, n-ai indicat nici măcar vârsta...

În general, PRIMA menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori!

Dacă te încadrezi în această vârstă, atunci este ceva normal ( deci, trebuie să ai RĂBDARE )...

Menstruaţia va veni când organismul tău este destul de dezvoltat şi pregătit pentru asta; acum am observat şi precizarea ta ulterioară, că ai 14 anişori - deci, mai are timp.

Toate cele bune.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Peste 90% din fete nu au nici un simptom inainte de prima menstruatie. Deci probabilitatea ca dupa o durere severa de burta sa urmeze prima menstruatie este aproape nula (toti cei care ti-au spus ca trebuie sa-ti vina ori nu se pricep deloc si au dat un raspuns la plezneala, ori au vrut sa rada de tine).
Ai doar 14 ani, prima menstruatie poate veni,. in conditii normale, pana la 16 ani. Deci nu ai absolut nici un motiv de ingrijorare. Faptul ca esti singura din clasa fara menstra e doar o coincidenta (nimic ciudat) si arata ca ai mai mult noroc decat colegele tale (menstruatia venita mai tarziu e un fator de protectie pentru cancerul de san si ovarian).

| Annaaaa123 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri big grin

| firefox6 a răspuns:

Norocoaso! eu am 12 si mi a venit! bucura te de "libertate";-) oricum acum trebuie sa ma chinui sa gasesc niste scuze pentru proful de sport. pa pa!