Întrebare recomandată | Sim0nikaaa a întrebat:

Heii TPUpuppy dog eyes! Urgentaa! Deci sa incepem cu inceputul am un prieten care sufera de Hipertensiune arteriala si are hemoragii nazale ce dureaza cate 5 minute si pierde foarte mult sange si are multe din simptomele anemiei.El refuza sa mearga la doctor iar daca se mai enerveaza mult [ceea ce se intampla prea des din cauza problemelor in familie] risca sa faca atac de cord. Familia lui nu-l ajuta si nu-i intereseaza situatia in care este el, pentru ca se leaga de multe probleme de familie ok, asta nu conteaza. Vreau sa-l ajutcrying dar nu stiu cum se trateaza iar la doctor nu vrea nici in ruptu capului sa mearga.Cum pot sa-l ajut? Need help urgent pleasecrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Mai are destul de trait, stai linistita
However, hipertensiunea nu e o problema chiar de neglijat (eu de exemplu nu stiu cum suporta sa stea asa, ca eu as innebuni)
Trebuie sa mearga la doctor pentru un tratament, altfel stii si tu care sunt riscurile...
Uite aici un articol despre HTA
http://www.sfatulmedicului.ro/hipertensiunea-arteriala

Din cultura mea generala, formele usoare de HTA se trateaza cu betablocante iar formele mai grave se trateaza cu inhibitori ai enzimei de conversie.
Multi traiesc cu HTA, deci nu e dracu chiar asa negru.

5 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Tu nu-l poti ajuta in niciun fel.Trebuie sa se ajute singur acceptand sa mearga la doctor. Medicamente de capul lui nu poate lua, iar problema nu poate ramane in stadiul asta. Ia-l cu frumosul, explica-i gravitatea situatiei, spune-i ca e tanar si e pacat sa nu ia atitudine de acum cand organismul lupta altfel impotriva bolii decat la 50 de ani. Nu exista cale de mijloc. Doar un medic il poate ajuta. Multa bafta si sanatate

| Raniia a răspuns:

Trebuie sa-l convingi sa mearga la doctor. Explica-i ca orice boala amanata se poate complica si are urmari grave.Sanatatea inainte de toate! Stiu ca o sa reusesti sa-l ajuti!

| Sim0nikaaa explică (pentru Raniia):

E prea incapatanat nu va lua de seama ce-i ziccrying si se simte pe zi ce trece din ce in ce mai slabit, mi-e foarte frica ca am sa-l pierd...sad

| Sim0nikaaa explică (pentru DNSK):

Dar ma gandesc oare...mai are mult de trait daca o sa lase tot asa timpu sa treaca?sad

| DNSK a răspuns (pentru Sim0nikaaa):

Asta nu putem sti nici eu, nici el, nici tu.Cea mai buna solutie e sa mearga la medic. Ia-l la sentiment, spune-i ca nu vrei sa-l pierzi etc si poate reactioneaza. Incapatanarea e cel mai mare dusman al lui in momentul de fata si nu inteleg cu ce-l incalzeste ca prefera sa se simta rau decat sa faca o vizita la medic