| Melis_Codreanu_Solak_1993 a întrebat:

Hello!
Am curiozitatea de a afla dacă a trecut cineva prin ceea ce voi povesti!
Pe timpul sarcinii cam de la 4-5 luni de sarcina am prins un obicei ciudat de a mirosi spirt sau produse dezinfectante gen, clor, detergenți, vopsele etc am început sa fac curățenie in baie zilnic doar pentru a sta in mirosul acela de domestos.
Chiar mi-am pus intr-o Sticluța cu pulverizator spirt pe care il utilizez inclusiv si acum il pulverizez pe mâna si miros pana se usucă.
Precizez ca înainte de a rămâne gravida am fumat dar acum nu mai simt nevoia de a fuma deși simt de parca am înlocuit acel viciu cu prostia asta de a mirosi spirtul, pentru ca se repeta foarte des ca si atunci după ce iei masa si simți nevoia de a fuma eu simt nevoia de a sta cu nasul in spirt!
A pățit cineva așa ceva?
Sincer ma gândesc sa fac o vizita medicului sau chiar psihologului.
Pentru ca este clar ca nu e nici normal si nici sănătos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Sarcinile sunt rare ..eu miroseam sapunurile imi placeau asa mult mirosurile de sapun ca mi-am probat gelul de dus intr-o zi.
acum nu mai sunt asa disperata de mirosuri dar in schimb am ramas cu un miros incredibil de bun..imi aduc aminte cand eram insarcinata puteam sa miros femeile care stateau langa mire si aveau ciclu menstrual..asa de rau era..si cred ca dupa ce am nascut am mai fost asa vreun an intreg..acum nu mai am mirosul ala asa dezvoltat dar tot ceva ceva tot mi-a ramas, il miros pe iubitul meu de la usa de la intrare daca a baut vreo bere sau mesteca vreo guma.

| Lostlyric a răspuns:

A patit o prietena de-a mea. Ii placea sa isi duca veacul prin benzinarii, pentru ca-i placea mirosul benzinei si motorinei. Nu este deloc ciudat. M-am documentat. laughing
Aparent, nevoia de a simti mirosuri puternice (de la clor, pana la benzine si altele) este justificabila cand ai nivelul de fier scazut in corp. Insa nu in toate cazurile. E la fel de posibil sa treci printr-o faza. Sunt extreeem de multe femei care in timpul sarcinii au aceasta nevoie. Nu-ti face griji. Data viitoare, intreaba-ti medicul, mai ales daca nu ai facut analize de sange recent.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mute czuri de genul se intampla. Multe gravidute fac asta.

| NGheorghe a răspuns:

Instinct matern. Mirosul are legatura cu starea de sănătate a copilului... cu cât este mai plăcut cu atât este mai sănătos.
https://youtu.be/N9gsGukPHh0
Eu am auzit de detoxifiere a organismului dar nu prea am habar ce se vrea obține... as zice sa încerci niște metode cu alte produse alimentare ( astfel ca sa obții înlocuirea alcoolului si eliminarea nevoii folosiri lui prin inhalație - precum se vede îl folosești sa îți cureți plămânii de funingine)

| Melis_Codreanu_Solak_1993 explică (pentru Lostlyric):

Buna, sa Sti ca acum chiar m-am mai liniștit, soțul meu spune ca devin "aurolaca" dacă mai continui? zice ca ma droghez si chiar dacă glumești ma panicheaza treaba asta! Dar acum ca știu ca nu sunt singura sincer mi s-a ridicat o piatra de pe inima? Mulțumesc mult de răspuns!

| Melis_Codreanu_Solak_1993 explică (pentru NGheorghe):

Asta cu, curățarea plămânilor nu știam de fapt nici nu m-as fi gândit ca ar ajuta dat chiar ma voi documenta! Mulțumesc mult pentru raspuns?!

| NGheorghe a răspuns (pentru Melis_Codreanu_Solak_1993):

Nici eu nu "știam"... doar ca alcoolul se folosește des ca un dezinfectant.