Întrebare recomandată | BuBBlesykeSs a întrebat:

Hello,
Anticoncepționalele pot afecta ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca sunt luate zi de zi atunci da, pe un timp indelungat cum ar fi 1-2 ani poate afecta ficatul! la mine mi-au afectat multivitaminele si asa am ajuns la concluzia asta ca orice pastila/pilula afecteaza ficatul daca este luat excesiv!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pastilele AC (anticonceptionale) sunt bazate pe hormoni, pot sa provoace o serie de simptome neplacute, insa pastilele de astazi de generatia a 4-a sunt mult mai sigure decat in urma cu cativa ani, datorita cantitatii mult mai mici de hormoni existenti in continutul lor si in consecinta, efectele adverse mai rare si mult mai putin evidente. Cu toate acestea unele femei pot avea diferite neplaceri in timpul administrarii acestor contraceptive. De aceea, trebuie ca acestea sa fie recomandate numai de catre medicul ginecolog, de regula in urma efectuarii unor analize si a investigatiilor amanuntite.
Aceasta metoda contraceptiva realizata prin pastile AC, NU poate fi folosita fiind contraindicata in cazul femeilor diagnosticate cu afectiuni cardiovasculare, cu boli de ficat sau diabet, femeilor de peste 35 de ani si femeilor fumatoare inraite. Metoda NU este indicata sa fie folosita nici in cazul femeilor care urmeaza un tratament cu antibiotice mai lung de 7-10 zile.
Printre efectele adverse care pot sa apara in urma folosirii unor astfel de pastile AC, nu s-a semnalat si nici specificat in studiile medicale existente ca ar putea provoca afectiuni ale ficatului.
In cazul femeilor cu afectiuni ale ficatului sau gastro-intestinale este indicat si recomandat sa foloseasca : Inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing, care ofera o protectie contraceptiva care este putin mai mare comparativ cu valoarea oferita de pastiila AC.
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot*

| romeo78 a răspuns:

Ca oricare alt medicament afectează sistemul digestiv, renal al întregului organism. Pentru că pastilele pe lângă substanțele active, conțin și excipienții care contribuie la crearea pastilei. De fapt, acei excipienți sunt cei mai dăunători. De aceea, de multe ori se recomandă și injecții, perfuzii în anumite situații.

| BuBBlesykeSs explică (pentru anonim_4396):

Esti ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Da, acum sunt ok dupa ce ti.ai editat greseala gramaticala din intrebare.

| BuBBlesykeSs explică (pentru anonim_4396):

Nici nu stiu ce greseala am avut, pentru ca telefonul meu are autocorector si mi scrie aiurea cateodata, oricum nu era cazul sa ma corectezi ca stiu si eu sa scriu, eu aveam nevoie de un raspuns.winking

| SarmauaOparita a răspuns:

Depinde unde depozitezi copilul