| RedNightmare a întrebat:

Help,am dinții transparenți, la 17 ani! Probabil e din cauză că îi spălam timp de mult timp foarte violent, pe net scrie că dacă sunt transparenți înseamnă că sunt demineralizați și că trebuie să mă duc la stomatolog pentru am aplica nu știu ce strat pe dinți, există vreo metodă de a-mi salva dinții acasă? Dacă o să-mi spăl dinții încetișor va reveni totul la normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi o idee sa ne zici si ce regim alimentar ai, daca bagi porcarii gen Cola, energizante, ce pasta de dinti folosesti in mod uzual... P.S. Mai bine te duci la un stomatolog dar mai intainte sa iti faci niste analize generale de sange ca sa vezi cum stai cu mineralele si vitaminele.

| alina2k18 a răspuns:

Nu are treaba spalatu pe dinti cu opacitatea/transparenta lor.
Mai bine fa-ti niste analize si vezi si ce alimente consumi in mod frecvent, discuta cu stomatologul tau.

| Reghqen a răspuns:

Cauza transparența dințiilor poate fi și de la lipsă de calciu și de vitamine, cea mai bună recomandare pe care ți-o putem da este să consulți pe cineva specializat în acest domeniu, cum ar fi dentistul.
O persoană cu experiență, baclaureat care îți va da cele mai bune sfaturi pentru a îți salva dantura, doar așa, nu citind toate felurile de prostii pe net! happy
Multă sănătate!

| RedNightmare explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot ce consum e din grădină, absolut tot, nimic chemicale de la market

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RedNightmare):

Pai si ce, alea din gradina nu le tratezi cu nimic? Plus de asta, ok, din gradina, poate chiar halesti bio 100%, insa tot e posibil sa ai niste deficiente.

| RedNightmare explică (pentru Reghqen):

Deci dacă o sa mănânc variat și cu cat mai mult calciu își vor reveni?

| Reghqen a răspuns (pentru RedNightmare):

Da, pentru a se evita demineralizarea dinților este importantă o igienă orală bună și o dietă corectă. Totodată, medicul stomatolog recomanda folosirea a unei paste de dinți cu o concentrație mare de fluor sau o apă de gură cu mai mult fluor pentru a se realiza remineralizarea dinților. Consultă-te cu el și vezi ce îți spune! happy