| anonim_4396 a întrebat:

Help!
De câteva zile am bătăi foarte puternice ale inimii. Sambata am ajuns la 130 de batai pe minut. Am fost astăzi la control, unde mi s-a dat un tratament pentru tahicardie și mi-a spus sa revin săptămâna viitoare, deoarece nu a putut vedea destul de bine din cauza bătăilor prea puternice. Acum am o stare de agitație, de frica, nu știu ce sa fac. Nu știu care este cauza acestor temeri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Entice a răspuns:

Se numeste anxietate. Incearca sa discuti cu un psiholog pe langa medic (dar nu neglija medicul). Daca e de ordin psihologic, nu te astepta sa se descopere sursa problemei in 5 minute, solutia nici atat, dar e important sa incepi.

12 răspunsuri:
| jocker007 a răspuns:

Stai calm si eu ma confrunt cu aceeasi problema nu se moare din asta eu aveam peste 150.Cu tratament corespunzator se amelioreaza dar nu se vindeca asa ceve cel putin la mine.

| Gabriel_Sergiu_1990_j1YH a răspuns:

Din cauza stresului

| Alecsandra27 a răspuns:

Am uitat sa specific, am doar 21 de ani. Am impresia ca nu o sa imi revin, as vrea sa ma duc si la alt doctor ca nu cumva sa fie ceva si sa nu imi fi spus medicul. Am avut si eu si mama doua vise foarte urate, m-am uitat la interpretari vise si insemnau " galceava, moarte", asta m-a panicat si mai rau. Ma gandesc daca sa ma duc la alt medic, sau mai bine sa ma duc la psiholog.

| Alecsandra27 a răspuns (pentru Entice):

Mi-am facut programare pe pshiholog luni. Tocmai atunci am gasit loc liber. Sper sa fie asta cauza, si sa nu am ceva grav la inima... Am impresia ca nu o sa imi mai revin, ca tratamentul nu este bun...

| Alecsandra27 a răspuns (pentru jocker007):

Eu am acum senzatia ca nimic nu este bine. Nici tratamentul. Imi este frica sa nu fi facut atunci la atatea batai vreun accinent vascular sau ceva de genul...

| jocker007 a răspuns (pentru Alecsandra27):

Asa eram ai eu la inceput cu acidentul vascular stai calm n-ai nimic.Ce tratament uremzi acum? Cand te duci la un medic iti zice ca e de la anxietate doar sa- ti inchida gura iti da niste bromanzepan, xeroxat sau niste anxiar si te teimite acasa.Dar du-te si la un cardiolog sa elimini orice cauza patologica.Te simti si ametit? Ai stari de greata? Pulsup e tot timpul mare? Cati ani ai?

| Alecsandra27 a răspuns (pentru jocker007):

Am 21. Am fost ieri la cardiolog, mi-a spus ca am tahicardie. Mi-a dat Metoprolol, o jumătate de pastila pe zi, și mi-a spus sa ma mai duc miercurea viitoare sa mai vadă odată ca nu cumva sa am "valva mitrală" sau ceva de genul. Nu am înțeles exact. Am și amețeli, stări de greață foarte puțin. Și pulsul este in permanenta așa mare, am luat ieri o jumătate de pastila și astăzi încă o jum și tot la fel este

| Alecsandra27 a răspuns (pentru jocker007):

Ar trebui sa specific și ca beam destul de multă Cola, cafea. Ma gândesc ca și de asta ma simt așa, e ca și cum as fi fost dependentă

| jocker007 a răspuns:

Daca ai prolaps de valva mitrala ar putea explica simtomologia ta. Unii traiesc cu prolaps de valva mitrala fara sa stie toata viata acestia neavand niciun simtom dar la unii poate crea o usoara trahicardie.Metropololul ala ar trenui sa-si fava efectul in cam o zi doua.Stai linistita n-ai nimic la inima.

| jocker007 a răspuns:

Tot ce iei tu i -au si eu e foarte bun ce ti-a dat dar eu i-au una dim si una seara.tu respecta tratamentul exact cum ti a dat cardiologul

| Alecsandra27 a răspuns (pentru jocker007):

Am ajuns astăzi la medicul de familie, mi-a spus ca trebuiesc făcute niște investigații mai amănunțite, ca nu cumva sa am vreo infecție pe undeva și asta sa dea tahicardie. Și ma voi duce marți la București. Mulțumesc mult pentru sfaturi, chiar m-am mai liniștit. Multă sănătate!

| jocker007 a răspuns (pentru Alecsandra27):

Sanatate.