| Anette76 a întrebat:

Help!
Folosesc Yasmine de câteva luni pentru ca am probleme hormonale și nu ca scop de contracepție.
Două zile în urmă (luni) trebuia să iau ultima pilulă, însă aplicația mea nu știu din ce cauză nu mi-a dat reminder și am uitat s-o iau. Ieri (marți) seara, însă, am văzut-o în blister și mi-am dat seama că am omis-o, respectiv, am decis s-o iau atunci.
Problema e că acum nu știu câte zile ar trebui să fac pauză.
Tot marți am avut și contact sexual, însă partenerul nu a ejaculat în mine și presupun că nu ar trebui să îmi fie frică de a rămâne însărcinată, însă nu mi-aș dori să am dereglări hormonale și nu știu cum să procedez acum.
Va rog sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pastilele AC Yasmine sunt folosite in scop terapeutic, dar si cu rolul de a asigura protectia contraceptiva, in acest caz poti sa folosesti prima pastila AC de pe blisterul urmator in data de 23 Decembrie chiar daca va fi cu 1 zi inainte de data la care ar fi urmat sa incepi blisterul urmator. Este indicat ca niciodata sa nu treaca mai mult de 7 zile fata de data la care ar fi urmat sa fie administrata ultima pastila AC. In situatia ta, este mai bine sa folosesti mai repede cu 1 zi urmatoarea pastila AC chiar si daca procedand asa nu vei respecta intrutotul modul de administrare, fiindca in mod garantat protectia contraceptiva va ramane la fel de sigura, iar d.p.d.v. hormonal NU se va intampla absolut nicio modificare care sa fie sesizata de catre organismul tau. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Anette76 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult