| purplepanther a întrebat:

Hey! Cineva in domeniu mi-a intrat un ciob in ochi undeva sub pleoapa si ma doare defiecaredata cand clipesc cum il pot scoate fara ajutorul unor ustensile ~abstracte~ big grin :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Mergi urgent la spital sa te vada un oftalmolog. in 2 minute iti elimina cristalul de sub pleoapa. daca vrei sa risti atunci stai acasa si cere pareri pe net.

| purplepanther explică (pentru gelu1970):

Urasc doctorii n-am incredere in ei aveam in vedere varianta asta dar mereu va fi secundara prefer sami rezolv singura problemele de asta am pus intrebarea aici. normal ca nu las sa se agraveze pana maine daca nu reusesc merg la spital, aveam nevoie de remedii sau ceva...nu de sugestii n-am scris asta dar multumesc oricum pentru efort happy

| gelu1970 a răspuns (pentru purplepanther):

Nu e un efort. eu as merge acum la urente daca as fi in cazul tau. daca o sa-ti afecteze vederea pentru restul zilelor o sa regreti hotararea luata, de a-ti rezolva singur problema. eu ti-am dat solutia cea mai normala si logica. daca tu o consideri sugestie, atunci poti considera ca nici macar nu ti-am scris ceva. numai bine.

| Yqnwtz a răspuns:

Du-te ba la doctor ca ramai chior esti nebun nai incredere in doctori ai 11 ani du-te de indata la parinti si spune-le nu vrei sa ajungi ciclop nu hai cum duteeeee!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ai cum sa il scoti acasa. Incearca sa stai cu el inchis o perioada, ochiul se curata singur cand este inchis. Insa daca nu iti trece mergi neaparat la doctor. Ochii sunt niste organe foarte sensibile.

| Kirito21 a răspuns (pentru purplepanther):

Atunci de ce ai mai postat intrebarea? Evident ca nu exista "remedii" ca sa iti scoti singura ciobul din ochi pentru ca exista posibilitatea sa-ti zgarii pupila si sa faci si mai mult rau. Sa nu crezi ca ii place cuiva sa mearga la doctor dar asa fac oamenii in general si ajung la medic cand este mult prea tarziu.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Termină cu prostiile, mergi la oftalmologie, este o urgență!
Pa, pa.