| Aquatinies17 a întrebat:

Hey TPU...
1. Sunt fata, deci nu va uitati la nume laughing
2. Ma doare stomacul rau de tot. Am mai lua o pastila si mi-o trecut, dar acu iar ma doare. Ca sa intelegeti motivul. Nu stiu cat va ajuta, dar am tinut si inca tin o dieta. Dar duminica am facut exceptie si am mancat mancare 'normala'. Dupa o inceput sa imi fie din ce in ce mai foame, dar am incercat sa mananc ca inainte. Si or aparut durerile de stomac. Is pe reprize, dar cand ma doare nu ma pot misca. E ca si cum ma roade stomacul. Eu chiar vreau sa termin dieta. Sa ignor senzatiile de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu exact ce dieta ai tinut, insa iti voi explica cum functioneaza in general stomacul si dietele bazate pe consumul minim de mancare.

Stomacul este un organ elastic care isi schimba forma in functie de obiceiurile alimentare pe care le avem. Un om care mananca 3 portii de mancare la o masa, va avea stomacul mult mai mare decat un om care mananca o salata la pranza si iaurturi dimineata si seara. Prin urmare, in momentul in care ai o dieta normala, stomacul tau are o anumita marime. In momentul in care incepi sa mananci mai putin, stomacul incepe sa se miscoreze pentru a se ajusta la noile cantitati de mancare. Prin urmare, cu cat mananci mai putin, cu atat va intra mai putin in stomac si cu atat iti va fi foame mai rar pentru ca stomacul tau este obisnuit cu cantitati mici de mancare. Insa, in momentul in care ai un stomac foarte mic si deodata incepi sa mananci o portie mare, comparativ cu portiile precedente stomacul este fortat sa se intinda, ceea ce va cauza anumite rani. La fel ca pielea de la mana care este trasa sau vergeturile de pe coapse, in momentul in care capatam greutate in plus intr-o perioada scurta de timp. Diferenta intre pielea normala si stomac consta in faptul ca pielea stomacului este mai sensibila decat pielea normala, iar pe deasupra mai este expusa si la sucul gastric care este foarte acidic. Prin urmare, imagineaza-ti o rana de genul acesta peste care mai este turnat acid. Te va durea.

De asemenea, functia stomacului este de a trimite portii de mancare in intestinul subtire. In momentul in care este plin peste masura este foarte posibil ca portia de mancare sa fie trimisa in intestinul subtire cu o portie de acid, iar intestinul subtire nu are niciun strat protector impotriva acidului, precum stomacul. Asa ca si de data asta, vei cauza o rana care va durea.

Acum, ca sa iti raspund la intrebare, in niciun caz nu ignora senzatiile de durere pentru ca este posibil sa te trezesti cu un ulcer de toata frumusetea, derivat din rana pe care ai creat-o.
Evita sa mananci portii mai mari decat portiile cu care esti obisnuita si incearca sa mananci mereu portii mici de mancare in asa fel, incat sa ai ceva in stomac. Mananca branza si iaurturi si evita fructele si legumele proaspete. Poti consuma comporturi si supe. De asemenea, evita portiile de mancare bogate in grasimi si in proteine, prajelile, ciocolata sau dulciurile exagerat de dulci (da, stiu suna stupid, insa ca sa iti dau un exemplu concret: ai voie sa mananci biscuiti dulci, insa nu biscuiti cu crema), iar dupa fiecare masa ia pastile precum Rennie, care diminueaza aciditatea gastrica.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te mai lua după toate dietele"minune" care le gasesti pe net sau care ti le recomandă prietenii, nu stim ce vârstă ai, dar indiferent de vârstă organismul are nevoie de proteine de vitamine si astea le iei din carne din fructe legume, lasă prostiile cu dietele ca ajungi sa te imbolnavesti rau de tot, o dietă echilibrată ti o dă medicul tau care te cunoaste si in urma analizelor, nu asa după ureche, tu daca nu îi dai organismului tau ce are nevoie va claca, te vei imbonavii, lasa le in colo de diete si mănincă sanatos 3 mese pe zi, sa nu ti lipseasca ciorbele, carnea, ouăle laptele brînza pîinea, fructele legumele, dar maninca din toate echilibrat, si consumă multă multă apă, nu te priva de apă, apa inseamnă viată, apa face rinichii sa functioneze la parametrii normali, sa ai scaun regulat cel putin de 2 ori pe zi sa mergi la wc, sa faci pipi des sa cureti rinichii de toxine, daca cumva fumezi, lasa te, daca bei alcol nu bea mult, cafele si alea nu sunt bune. Multă sanatate si mănincă, nu sta asa sa te roadă stomacul, faci ulcer.

| RAY a răspuns:

Pastila nu rezolva nimic,dietele sunt o prostie, stomacul doare cand ti foame chiar nu vad vreun beneficiu ca te doare,sa vezi ce rapid vei pune dublu inapoi,vrei sa slabesti? mai multe proteine ca tin de foame,mai multe lactate,legume, fructe, spoprt, un stil de viata sanatos nu diete tampite, du-te manca ceva si lasa naibi dietele astea nu asa se slabeste

| untu a răspuns:

Ce pastila ati luat? Incercati sa luati o pastila de DICARBOCALM sau GAVISCON! Daca nu va trece mergeti sa va consultati la medicul de familie sau la medicul gastroenterolog!

| Aquatinies17 explică:

Dieta mi-a fost data de nutritionist. Eu mi-am continuat dieta si din ce vad durerile sunt mai rare comparativ cu ieri. Multumesc de sfaturi.

| Anonimul1920 a răspuns:

Banuesc ca ai crampe? Ok daca ai crampe. Ori mananci ceva (carne sau supa). Apoi mananca un iaurt ceva.
2. Eu cand aveam crampe de genu. Ori ma intindeam pe pat. Cu stomacul in jos. Ori mancam. Si apoi imi trecea. Nu stiu cum e la tine. Daca nu iti trece. Cu siguranta sa te duci la medic. Bafta. Sper sa iti treaca