| WeAreSmart a întrebat:

am inteles ca am varicela sad ieri mi-a aparut o bubita si am spart-o scarpinidu-ma, azi mi-au aparut cateva pe abdomen si continua sa apara iar parintii vin acasa abia maine. Dati-mi niste sfaturi va rog, si pot sa ma mai duc la sala de forta? (e aproape de casa).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă bubiţele arată ca cele din imaginea următoare şi au puţin lichid în ele ( sunt nişte băşicuţe ), atunci ai varicelă :
http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Dacă e varicelă, atunci eşti contagios/contagioasă şi NU ai voie să ieşi în comunitate ( să mergi afară ).

Mergi la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului şi apoi stai acasă.

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează boala, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.
Dar poate dura chiar şi 3-4 săptămâni, depinde de fiecare organism...

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagios/contagioasă şi NU ai voie să mergi afară.

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Dacă nu te scarpini, NU rămân semne.

Iar înainte de a merge afară/în comunitate TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune şi multă sănătate.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/2q6KoEi.jpg

13 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

De unde "ai înţeles" că ai varicelă? Dacă de pe TPU, atunci mai bine te duci la doctorul de familie.

1. Nu te mai scărpina, nu mai sparge nimic. O să-ţi rămână semne.

2. Varicela e extrem de contagioasă. Ieşi din casă numai în caz de urgenţă(gen să te duci la doctor). Nu de pomană. Mai ales într-un loc aglomerat cum e sala de sport. Vrei să îmbolnăveşti toată clădirea?!

| Erina84 a răspuns:

Nu deoarece prin efort fizic transpiri si varicela e cu mult mai greu de scapat si mai repede se inmultesk.Asa ca dragul meu nu te du

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti rupe bubitele, fa dus de doua ori pe zi pentru a preveni infectarea lor, dar nu te sterge viguros, ci tanponeaza-te usor cu prosopul, mananca mai usor si nu iesi din casa. Nu, nu te poti duce la sala de forta. In primul rand ca in primele zile esti foarte contagios si poti da boala altora (inclusiv unor batrani de pe strada de exemplu, care pot muri din cauza ei) si in al doilea rand fiindca varicela scade mult imunitatea si risti sa iei tot felul de infectii care sa evolueze grav (de la un virus care in mod normal ti-ar da un guturai banal, in perioada asta poti face meningita, de exemplu).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te duci nicăieri, stai acasă până la vindecarea completă, fară baie generală.
Pa, pa.

| WeAreSmart explică (pentru bursuc001):

Dar eu deja am facut baie fara burete insa m-am spalat si pe cap

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu-i problemă că te-ai spălat şi pe cap, important este să NU "freci" tare pielea deoarece se rup bubiţele respective.

| Lola05 a răspuns (pentru Brigaela):

Vaiiii Brigaela te iubesc pentru acest răspuns! Sunt sătulă să aud pe toată lumea că nu ai voie să te speli deloc când ai varicelă până nu trec bubițele. Când am avut eu varicelă a fost un chin, 2 săptămâni jumătate nu am avut voie să mă spăl! Iar asta la recomandarea (sau interdicția) medicului! A fost groaznic, simțeam că am să fac păduchi și râie de la nespălare, pielea mă mânca de mama focului de la bubițe și mă simțeam și murdară pe deasupra! Bine că eram destul de micuță, că acuma nu aș fi suportat. Măcar să știu că e ok să faci duș în timpul varicelei, pentru când voi avea eu copii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Lola05):

Doar de vreo 15 ani s-a renuntat la parerea ca spalatul face rau in varicela, dupa ce niste studii au aratat ca o igiena buna previne infectarea bubitelor

| WeAreSmart explică (pentru bursuc001):

Da la mine bubitele sunt un pic mai mari si transparente si foarte putine, de ieri nu a mai aparut niciuna si ma simt destul de bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Posibil ca perioada eruptivă să fi trecut şi începi să te vindeci happy

Multă sănătate.

| WeAreSmart explică (pentru bursuc001):

In 2 zile big grinDDD?

| WeAreSmart explică (pentru bursuc001):

Hey bursucule, medicul mi-a zis sa nu fac baie dar pute de la mine si am un par slimos iar maine din pacate e revelionul, bubitele sunt o multime, cele de pe fata s-au micsorat un pic, am si pe picioare si chiar pe buci sad sa fac dus sau sa mai astept?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu faci baie ( nu stai în cada plină cu apă ), dar poţi face DUŞ ( aşa cum am explicat anterior )!