| Pyanissta_Alexandra_1996 a întrebat:

Am niste dureri ingrozitoare in zona din dreapta burtii care au inceput acum vreo 2 ore (am mancat vreo 2 pungi de seminte si am citit ca asta este una din cauzele apendicitei). Am apendicita sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca te doare in partea de jos atunci da, e apendicita, daca doare in partea de sus atunci e altceva. Asteapta cateva zile daca persista durerea atunci mergi la un doctor!

| SoP222 a răspuns:

Asa am patit si eu, de 3 zile tot ma durea in partea dreapta jos uneori s-a pus durerea si putin pe picior si gata, m-am dus la urgente sa vad ce e. Medicul m-apăsat pe abdomen si nu m-a durit (daca e apendicita doare), apoi a 2 a zi am mers mi-am facut o ecografie so am... nisip la rinichi. Dupa diagnostic am baut zilnic 2, 5-3 l de ceaiuri si mi-a trecut. Asta nu inseamna ca ai si tu acelasi lucru, du-te repede la un medic si vezi ce e. In maxim 3 zile de ladurere faci peritonita si aia e grava. Sănătate!

| mititelumarius a răspuns:

Simptomele clasice includ o durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului.
Acesta este de obicei, primul semn; urmeaza pierderea apetitului, greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale, umflarea abdomenului, febra nu foarte ridicata.
Consuma apa suficienta si nu fa efort cateva zile pana ce dispare durerea.