| gabitzagabi a întrebat:

Am o problema sad imi intarzie menstruatia deja de 7 luni :\. Am 13 ani si prima menstruatie am avut anul trecut (2012) vara in august. Atunci mi-a venit a tinut cam o saptamana apoi a trecut si peste 2 saptamani iar mi-a venit a tinut numai 3-4 zile si de atunci nu mi-a mai venit sad. Nu stiu ce sa fac puppy dog eyes ce credeti care este problema intarzierii puppy dog eyes sau poate nici nu a fost menstruatie puppy dog eyes poate am ceva boala sau e posibil sa am tumor. :\ Va rog ajutor sad

P.S.=scuze pentru categorie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Stai liniştită că NU ai nici o tumoare şi nici alte probleme.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| izzy19 a răspuns:

Du-te la un medic, nu va stii nimeni de aici sa iti dea un raspuns corect.

Răspuns utilizator avertizat
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la endocrinologie pentru dozările hormonale.
Pa, pa.

| Iuly1598 a răspuns:

Spune'i odata lu' maica'ta straight face

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai nici o boala si nici o tumora. E normal si unele fete patesc la fel, pauza putand fi un an sau chiar mai mult. Nu te ingrijora, se va normaliza

| gabitzagabi explică (pentru Iuly1598):

I-am spus deja ^_^.

| Iuly1598 a răspuns (pentru gabitzagabi):

Scuze de exprimarea de dinainte. Si mama ta ce a zis in legatura cu problema ta?

| Azµre a răspuns:

Ești la început de drum, nu s-a reglat încă, la început așa este, până se reglează dar dacă la 15 nu e totuși reglată atunci să-ți ridici semne de întrebare. Între timp poți discuta cu mama ta.