| LalaloopsySweet a întrebat:

De ce credeti ca am o senzatie de foame, chiar daca mananc mult. Adica am mancat la pranz foarte mult si dupa 20 de minute m-a apucat o foame puternica. Deci de la ce credeti ca poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca si bea apa. Inpuneti sa nu te mai gandesti la mancare. http://www.csid.ro/......-11709564/
http://mindcare.ro/......i-prieteni

| neutrino a răspuns:

Bulimia este de vina!

| Mangustă a răspuns (pentru neutrino):

Doar mie mi se pare ca bulimia poate un nivel mai "sus" de mâncatul pe fond nervos sau poftele? Acum serios, acuzi pe cineva de bulimie pentru că mănâncă mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

E prea subtire si slab, trebuie sa bage in el pana isi revine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la papilele gustative. Cine are mai multe papile, senzatia de foame vine dupa mai mult timp. Cine are mai putine are nevoie sa manance mai des.
Asta ar fi o prima impresie, dar pot fi mai multe. Doar un doctor poate spune ce este.

| Lia340 a răspuns:

Poate fi hipoglicemie, cantitatea de zahar din sangele tau scade mult prea rapid astfel, desi ai manca, ti se face imediat foame din nou, pentru ati putea mentine un nivel optim de glucide.
Totusi daca esti la pubertate sau adolescenta, poti avea o foame exagerata din cauza cresterii si a modificarilor survenite in organism.
O alta cauza ar putea fi efortul fizic de durata, astfel iti consumi caloriile rapid.
In opinia mea senzatia de foame pe care o ai este cauzata de metabolism si de schimbarile hormonale.

| piratul a răspuns:

Maninca fructe cit mai multe si nu te mai gindi la mincare. Poti sa bei si apa plata ceai foarte putin indulcit, trebuie sa te autocontrolezi in caz contrar stomacul se va dilata si vei manca din ce in ce mai mult si vei deveni grasa.