Întrebare recomandată | hellocat a întrebat:

De ceva timp tot ma bate gandul sa incep un stil de viata vegan, deoarece iubesc mult animalele si pe langa asta vreau sa mananc sanatos, de la o vreme imi simt corpul foarte "greoi" din cauza unei alimentatii haotice.M-am informat destul de mult pe net, dat sunt o groaza de informatii iar pe unele nu le inteleg deloc. As vrea pe cineva mai cunoscator sa-mi detalieze pe scurt in ce consta dieta, cam ce alimente am voie sa mananc, daca trebuie sa iau ceva suplimente, etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lemonjuice a răspuns:

Nu vreau sa fiu rautacioasa caci si eu iubesc animalele dar spunea cineva ca daca le mananci tu pe cele in plus ajuti natura si daca esti vegan le manci toata ziua mancarea la animale laughing e o gluma. In fine, atunci cand esti vegan cica poti fi in totalitate sau partial intr-o oare care masura. Daca vrei sa fii vegan complet ar trebui sa eviti carnea animala si mai multe produse animale, sa te focalizezi pe legume si condimente, sosuri, cereale, paine si mancare de genul. Ca sa iti remediezi stilul haotic incearca sa mentii mesele principale si sa mananci cat mai "light". Nu strica sa mai mananci cateodata carne de pui, peşte, vită, dar nu porc. Pentru ca ele contin unele vitamine si minerale pe care corpul le asimileaza mai bine. Daca incerci sa eviti carnea, suplimentele sunt de ajutor. happy sper ca te-am ajutat cu ceva happy

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi foarte, foarte multe de spus. Nici nu ştiu de unde să încep. Ca să nu uit ceva, dacă chiar te interesează subiectul, îţi propun să citeşti toate postările mele de la aceste întrebări, să studiezi cu atenţie fiecare link şi într-un final îţi vei forma o părere ceva mai obiectivă şi completă, căci acum văd că eşti abia la început şi nu eşti familiarizată nici măcar cu lucruri elementare (nu poţi fi un vegan parţial, asta apropo de răspunsul câştigător).

http://www.tpu.ro/......es-filmul/

http://www.tpu.ro/......a-ce-afla/

http://www.tpu.ro/......erinta-in/

Veganismul este un stil de viaţă, o întreagă filosofie, nu doar un regim alimentar. Să fii vegan înseamnă pe cât posibil să nu foloseşti nimic din ceea ce cauzează suferinţă animalelor (asta poate fi şi lână, şi blană, şi miere, şi mătase, şi ulei de palmier, aparent vegetal, însă producerea lui duce la deforestare, distrugerea habitatelor urangutanilor şi a altor specii aflate deja în pericol).
Cât despre mâncare, chiar ai de unde alege. Există o mulţime de fructe, legume, legumenoase, cereale, seminţe, alune, nuci, ierburi...
Iar pentru a te asigura că mănânci echilibrat şi organismul tău primeşte tot de ce are nevoie, îţi recomand site-ul http://cronometer.com
Mă poţi contacta oricând, dacă o să ai nevoie de ceva reţete sau sfaturi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de instructiuni ca sa nu mai manaci carne?

| 123456789010 a răspuns:

Mananca multe fructe si legume. Dar sa stii ca multe te vor costa destul de mult, deoarece trebuie sa iti cumperi, in special alimente BIO si multe vitamine(deoarece si carnea are anumite vitamine).
Succes. Sper sa iti fi fost de ajutor informatia mea.
P.S. am experienta si stiu, din cauza ca parintii mei sunt vegani

| POOLY a răspuns:

Poti sa arati foarete bine chiar daca nu ai un stil de viata vegan,si ca,corpul tau sa fie sanatos trebuie sa aiba cate unpic din toate,carnea este foarte sanatoasa dar nu an exces din cand an cand corpul tau are nevoie si de putina carne, ca sa te convingi de ceea ce spun poti sa iei ca exemplu multe vedete din Romania si nu numai care arata foarta bine, sper sa ti cont de sfatul meu, cred ca o sa te ajute, nu uita daca ai putina ambitie si rabdare vei reusi sa scapi de kilogramele nedorite chiar daca nu o sa excluzi carnea din alimentatie