| Tasya05 a întrebat:

Deci, tot aud ca daca fumezi si tragi fumul in gat sau il tii in gura faci cancer la gat. Dar, cancerul acela se face intr-un timp mai lung, nu? De exemplu daca fumezi foarte rar (gen odata la 3 saptamani) si atunci bagi vreo 4 tigari, faci cancer? Adica cancerul asta se face intr-un timp mai indelungat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, cancerul se face in timpm indelungat, dar aici depinde de cat de mult avansezi in fumat. De exemplu, cineva, a fumat 2 pachete de tigari pe zi, si la varsta de 29 de ani a fost direct in cimitir fara cancer!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eh! Uite ca eu fumez cam un pachet pe zi, de vreo 30 de ani si n-am nici pe dracu'!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca, indiferent cum fumezi, fumul tot ataca. Nu conteaza cum fumezi, ci cantitatea de tigari cat fumezi! Sau daca lucrezi intr-un local unde altii fumeaza si tu nu fumezi, te imbolnavesti mai rau ca ei! Pentru ca tu tragi in tine, ce altii dau afara din ei pe fura, fumul acela toxic si nimicitor!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Pe "gura" scuze de greseli de scriere.

| Tasya05 explică (pentru ardnaxur1961):

Pai da dar daca tragi fumul ala in gat?

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Da,timp foarte indelungat. Depinde si cat fumezi!

| Maioru a răspuns:

Problema se pune asa:Gena sau microbul cancerului exista in fiecare organism dar unde gaseste mediul propice sa se dezvolte atunci se dezvolta.Sunt oameni care nu au fumat in viata lor niciodata si au facut cancer la plamani, esofagian sau mai stiu eu unde. Poti sa fii fumator si sa nu faci cancer sau poti sa fii nefumator si sa faci cancer, este exact ce ti-am spus.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu conteaza unde tii fumu ci pe unde trece fumu. Poti face cancer in gat indiferent cum fumezi. Cancer poti face si fara sa fumezi, nimeni nu-ti poate spune decat ca fumul de tigara creste riscul.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Tasya05):

De ce am senzatia ca habar n-ai sa fumezi dar, pentru ca toata "gasca" ta fumeaza, te bate gandul sa te apuci?
Eu zic sa te calmezi!
Ca fumatoare inraita, te sfatuiesc sa NU te apuci daca e doar ca sa fii "in rand cu lumea"!

| OOOLEOOO a răspuns:

Cancerul se dezvolta datorita mai multor factori : Alimentatie, stil de viata, atitudine & mentalitate etc...

Cancerul la fel ca bolile de inima, diabetul s.a.m.d sunt boli care nu ar trebui sa existe, dar care s-au dezvoltat datorita stilului nostru de viata.

| DalyanKawaiiiii a răspuns:

Nu conteaza cum fumezi si cat fumezi si oricum cancerul tot s-ar putea sa-l faci dar se facve intu-un timp indelungat